Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2016, 09:40

Japonské ministerstvo vykonalo raziu v Mitsubishi, úradníci prehľadávali tokijskú centrálu

Automobilka na seba upozornila škandálom ohľadom falšovania údajov o spotrebe.

Japonské ministerstvo vykonalo raziu v Mitsubishi, úradníci prehľadávali tokijskú centrálu
Zdroj: Reuters

Japonské úrady dnes uskutočnili raziu v tamojšej automobilke Mitsubishi Motors kvôli škandálu okolo falšovania údajov o spotrebe pohonných hmôt. Úradníci ministerstva dopravy podľa japonskej televízie prehľadávali centrálu firmy v Tokiu, napísala agentúra DPA.

Mitsubishi v apríli priznalo, že jej zamestnanci pri niektorých modeloch manipulovali s testami spotreby pohonných hmôt a nadhodnocovali efektivitu využitia paliva. Metódy testovania spotreby odporujúce japonským predpisom vraj firma používala od roku 1991.

Japonská automobilka Nissan Motor sa vo štvrtok dohodla, že v Mitsubushi kúpi zhruba tretinový podiel, za ktorý zaplatí 237,4 miliardy jenov (1,9 miliárd eur). Stane sa tak najväčším akcionárom automobilky Mitsubishi a získa nad ňou faktickú kontrolu.

Mitsubishi zatiaľ potvrdilo manipuláciu u štyroch modelov miniautomobilov s obsahom motora do 660 kubických centimetrov, ktoré sa predávajú len v Japonsku. Dva z týchto modelov vyrába Mitsubishi práve pre Nissan, ktorý nezrovnalosti v údajoch o spotrebe odhalil.

V stredu Mitsubishi pripustilo, že škandál by sa mohol týkať všetkých jeho vozidiel predávaných v Japonsku. Firma záležitosť ďalej vyšetruje a už koncom apríla sa rozhodla vytvoriť vyšetrovaciu komisiu, ktorá má do troch mesiacov predložiť správu.

Škandál v Mitsubishi prišiel v čase, keď je automobilový priemysel pod drobnohľadom úradov kvôli podobnej afére nemeckej automobilky Volkswagen. Tá vlani priznala, že do vozidiel s naftovými motormi inštalovala softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka.

Po celom svete sa táto aféra týka približne 11 miliónov naftových áut, vrátane asi 1,2 milióna vozidiel českej automobilky Škoda Auto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.