Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2016, 11:01

Nemecko stráca svoju pozíciu, v oblasti vysokých technológií predbehli krajinu konkurenti z Ázie

Európska krajina skončila na treťom mieste v počte patentov na milión obyvateľov.

V budúcnosti nás čaká diagnostika pleti na základe DNA.
Zdroj: pixabay.com

Nemecko ako centrum výskumu a vývoja stráca svoju pozíciu v prospech konkurencie z Ázie a Severnej Ameriky. V dôležitej oblasti vysokých technológií ho predbehli Južná Kórea a Japonsko. Vyplýva to z globálnej štúdie, ktorú vypracovala konzultačná spoločnosť BDO v spolupráci s Hamburských inštitútom pre svetové hospodárstvo (HWWI). Informovala o tom agentúra DPA.

"Pre úspech v globálnej hospodárskej súťaži je čoraz dôležitejšie zabezpečiť stále nové inovácie," povedal šéf BDO Arno Probst. "Údaje z našej štúdie ukazujú, že Nemecko výrazne zaostáva." Nemecko v rokoch 2012 až 2014 zaregistrovalo 916 patentov na milión obyvateľov a patrí medzi päť najlepších krajín. S výrazným náskokom pred ním sa so stúpajúcou tendenciou nachádza Južná Kórea (3134 patentov). Japonsko podalo 2159 patentov na milión obyvateľov, tendencia klesajúca. USA síce s 886 patentmi za Nemeckom zaostávajú, no vzhľadom na stúpajúcu tendenciu ho môžu už čoskoro prekonať. Čína v sledovanom období dosiahla pozoruhodný pokrok, predbehla Francúzsko a Veľkú Britániu a s 501 patentmi sa zaradila na 10. miesto. "Čína sa pripravuje na skok od imitátora k inovátorovi," píše sa v štúdii.

Autori štúdie sa obávajú, že Nemecko zohráva len minimálnu úlohu v ústrednej oblasti vysokej technológie. Len veľmi málo patentov prišlo z hľadiska digitálneho prenosu dát či mobilných služieb. "Práve v oblasti digitalizácie sa zvýši intenzita globálnej technologickej súťaže. Bez primeraného úsilia Nemecko nebude schopné obhájiť svoju medzinárodnú pozíciu," varuje riaditeľ HWWI Henning Vöpel.

Silnou stránkou Nemecka sú technológie zamerané na znižovanie emisií skleníkových plynov alebo na výrobu obnoviteľných energií. Podľa štúdie však v medzinárodnom porovnaní s ostatnými inováciami ide len o okrajovú oblasť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.