Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2016, 13:43

Vzácny diamant len náhodou unikol rozdrveniu. Ukrýval sa hlboko v ľade

Ťažobná spoločnosť Rio Tinto vystavuje diamant Foxfire, ktorý len o vlások unikol rozdrveniu v stroji na triedenie rudy. Drahokam má 187,7 karátu a jeho cena je obrovská.

Vzácny diamant len náhodou unikol rozdrveniu. Ukrýval sa hlboko v ľade
Zdroj: REUTERS/Lucas Jackson

Dokonca aj medzi vzácnymi kameňmi je diamant Foxfire raritou. Bol pochovaný v studenom ľade, kde sa diamanty zvyčajne nevyskytujú, informovala agentúra Bloomberg. Podľa svojho programu mal stroj na triedenie rudy nerast vyradiť. Od rozdrvenia ho tak zachránila len šťastná náhoda.

Kameň, ktorý váži 187,7 karátu, má podlhovastý tvar, vďaka ktorému prekĺzol filtračným sitom.

"Je to naozajstný zázrak, že sme ho našli," povedal pre Bloomberg Alan Davies, riaditeľ sekcie pre diamanty a minerály ťažobnej spoločnosti Rio Tinto, ktorá drahokam objavila. "Vzácnosť, naozajstná vzácnosť," vysvetlil.

V rámci marketingovej kampane teraz firma obchádza svet a výnimočný nerast vystavuje. Vzácne diamanty sú v súčasnosti žiadaným tovarom a ich predaj vlani dosiahol rekordné čísla.

Spoločnosť Lucar Diamonds predala nedávno drahokam za v prepočte 55 miliónov eur. Predaný diamant, nazývaný Constellation, váži 813 karátov. Za karát teda kupec zaplatil v prepočte vyše 7-tisíc eur.

Budúci mesiac bude aukčný dom Sotheby's ponúkať diamant Lesedi la Rona s hmotnosťou 1 109 karátov a veľkosti tenisovej loptičky, ktorý môže rekordnú cenu prekonať. Ide o druhý najväčší diamant sveta svojho druhu.

Diamanty sa predávajú
Tržby aukčných siení ukazujú, že medzi boháčmi zostávajú vzácne diamanty stále žiadaným tovarom.

Túto stredu aukčný dom Christie's vydražil najväčší modrý diamant sveta Oppenheimer Blue za 44 miliónov eur. Modré diamanty sú totiž najvzácnejšie a tiež najžiadanejšie drahé kamene sveta.

V utorok pritom konkurenčná aukčná sieň Sotheby's utŕžila za šperky historicky najvyššiu sumu, súhrnne 155 miliónov eur. Vydražil sa aj vzácny ružový diamant Unique Pink, ktorý kúpil neznámy kupec z Ázie za v prepočte 28 miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.