Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2016, 00:00

Zlato môže ďalej padať (komentár)

Minulý pondelok sa zlato vyšplhalo na 1285 USD. To bolo však všetko. Odvtedy sa cena zlata pomaly posúvala nižšie. Najvýznamnejší prepad bol minulú stredu, kedy cena padla z 1270 na 1257 USD a štvrtok, kedy sa dostala až pod 1250 USD

Zlato môže ďalej padať (komentár)
Zdroj: Reuters

Striebro tentokrát skoro úplne kopírovalo zlato. V pondelok sa ešte cena dostalo na 17,30 USD. No následne počas týždňa už cena padala. Najprv k 16,83 a následne až k 16,30 USD. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1251,9 USD, čo bolo o 20,9 USD menej ako predminulý týždeň.

Cena striebra bola na úrovni 16,5 USD, čo bolo o 58 centov menej ako týždeň predtým. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 75,87 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň nedarilo až tak ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 216 a mierne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 85 a rovnako mierne klesal.

Už skoro mesiac píšeme, že ceny zlata a striebra by nemali smerovať výrazne vyššie. A ak aj z času na čas cena vyskočí vyššie, daný pokus je skôr špekuláciou, ako zmenou trendu. Minulý týždeň sa opätovne nič na tejto predpovedi nemení. Zlata je stále na trhu relatívny dostatok a v súčasnosti mierne prevyšuje ponuka nad dopytom.  

Áno, znamená to, že cena môže ísť práve z týchto dôvodov nižšie. Kam? Na úroveň niekde okolo 1200 USD za uncu. Aký dôvod je za tým? Veľké banky naskladňujú nové fyzické zlato. To buď opätovne prichádza na trh odkiaľ bolo predtým stiahnuté alebo je to nová zásoba zlata, alebo intervenujú (požičiavajú) centrálne banky.

Rovnako to môže byť aj slabší dopyt a prebytok zlata. Predsa len, za ostatný mesiac to opätovne vyzerá, že centrálne banky majú situáciu plne pod kontrolou. Zatiaľ, samozrejme. Ktorý z týchto dôvodov je za súčasnou situáciou, presne nevieme. Skôr by som tipoval nižší dopyt v kombinácií s novým zlatom a dodávaním starého zlata na trh.

Centrálne banky to skôr nebudú. Faktom však je, že cena na spotovom trhu je nižšia ako na trhu s futures. A to výrazne. Inými slovami, je to situácia, ktorá svedčí o dostatku zlata v pomere k dopytu po zlate.

Striebro dostalo na frak minulý týždeň viac, ako zlato. Situácia je veľmi podobná, ako na zlate. Aj tu existuje dostatok fyzického striebra a neexistujú tu zjavne obavy z budúcich dodávok. Na tomto trhu je však omnoho vyššia volatilita. A môžeme ju aj naďalej očakávať. Preto je pokojne možné, že pomer cien sa opätovne vyšplhá k 1 ku 80 ale rovnako pravdepodobný je aj jeho pokles k 1 ku 70.

Teraz sa s týmto trhom hrajú špekulanti. Fundamenty prídu na rad neskôr (1 ku 90 a viac v prípade krízovej ekonomickej situácie).

Suma sumárom, pôjdeme s cenami opätovne skôr nižšie. V prípade rastu cien by to mal byť len špekulatívny pohyb. Samozrejme za predpokladu, že sa nič významné z ekonomického hľadiska nestane.

Vývoj cien drahých kovov

Zdroj: kitco.com

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.