Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2016, 00:00

Slovenskou bryndzou z Poľska sa už zaoberá najvyšší súd

Bryndza má veľa probiotík a mliečnych kultúr.
Zdroj: pixabay.com

Nielen kvóty, ale aj sankcie. Niektorí slovenskí mliekari bojujú o prežitie na viacerých frontoch. Tatranská mliekareň z Kežmarku už dva roky zápasí s jednou z historicky najväčších pokút od štátu vo výške 500-tisíc eur a najnovšie sa sporom zaoberá už Najvyšší súd.

Dôvodom prísnej sankcie je, že mliekareň v minulosti dovážala výrobok Tatranská bryndza z Poľska a podiel ovčej hrudky v bryndzi bol namiesto požadovaných 50 percent len 25 percent. Značenie tohto podielu bolo navyše len na bočnej strane balenia, nie vpredu. „Sme presvedčení, že sme zákony neporušili,“ hovorí pre HN generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne Ľubomír Valčuha.

Firma sa bráni tým, že v Poľsku, ako krajine pôvodu výrobku, platia nadradené európske pravidlá. Zaplatenie uloženej pokuty by zásadne ohrozilo chod firmy, dramaticky by sa to dotklo najmä splatnosti dodávateľských faktúr. Sankcia by bola pre severoslovenskú firmu likvidačná, a tak svoj prípad pre neúspešne odvolania dotiahla až na najvyšší súd.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.