Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2016, 09:47

Financmajstri sa dohodli, Gréci dostanú miliardy

Podmienkou nového úveru boli úsporné opatrenia.

grécko
Zdroj: Reuters

Ministri financií sa v princípe dohodli na ďalšej pomoci pre Grécko. Diplomati dohodu ohlásili skoro ráno po približne 11-hodinovom rokovacom maratóne. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa návrhu dohody má Grécko dostať z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) tranžu úveru v hodnote 10,3 miliardy eur. Tým sa odvráti platobná neschopnosť, ktorá krajine hrozí počas leta.

Podmienkou nových úverov sú úsporné a reformné opatrenia. Grécky parlament v uplynulých týždňoch už schválil napríklad zníženie dôchodkov a zvýšenie daní z príjmu. Celková hodnota prijatých opatrení predstavuje 5,4 miliardy eur.

Navyše sa schválili aj rezervné úsporné opatrenia, ktoré sa začnú realizovať, ak by hrozilo neplnenie fiškálnych cieľov. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ocenil úsporné a reformné snahy Atén. Ministri financií eurozóny tiež pokročili smerom k dohode o zmiernení dlhovej záťaže Grécka. Detaily však zatiaľ nie sú známe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.