Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2016, 12:10

Zlato mizne z venezuelskej pokladnice. Krajina nezvláda ekonomický marazmus

Zlaté rezervy Venezuely sú 16. najväčšie na svete. V krajine silnie tlak na odstúpenia prezidenta Madura.

Zlato mizne z venezuelskej pokladnice. Krajina nezvláda ekonomický marazmus
Zdroj: Reuters

Venezuela je kvôli ekonomickej kríze nútená urýchliť predaj svojich zlatých rezerv, ktoré sa tak dostali na rekordné minimum. Krajina v tohtoročnom prvom štvrťroku predala zlato v hodnote 1,7 miliardy dolárov (1,5 miliardy eur), aby získala peniaze na splácanie dlhov, uviedol server ekonomického denníka The Wall Street Journal (WSJ).

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) Venezuela vo februári a marci predala viac ako 40 ton zlata. Žltý kov sa na celkových rezervách krajiny podieľa takmer 70 percentami.

Diktatúra dolára

Niekdajší venezuelský prezident Hugo Chávez v snahe zbaviť krajinu "diktatúry dolára" nariadil centrálnej banke, aby obmedzila dolárové rezervy a začala namiesto nich hromadiť zlato. Podľa Svetovej rady pre zlato (WGC) sa zlaté rezervy Venezuely pohybujú okolo 367 ton, takže sú 16. najväčšie na svete.

MMF predpokladá, že venezuelská ekonomika sa v tomto roku prepadne o osem percent a v budúcom roku o ďalších 4,5 percenta. Inflácia by budúci rok mala presiahnuť 1640 percent, najmä v dôsledku tlačenia nových peňazí na financovanie rozpočtového deficitu. Ten by sa mal podľa odhadov pohybovať okolo 17 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Stav ekonomickej núdze

Ekonomická kríza vo Venezuele je podľa časti analytikov dôsledkom rokov zlej hospodárskej politiky. Krízu navyše prehĺbil pokles cien ropy, ktorá je hlavným vývozným artiklom. V minulom roku sa HDP Venezuely prepadol o 5,7 percenta. Od polovice tohtoročného januára v krajine platí stav ekonomickej núdze.

Venezuela sa v dôsledku ekonomickej krízy borí s nedostatkom viacerých výrobkov, vrátane základných potravín a liekov. Venezuelský prezident Nicolás Maduro nedávno pohrozil konfiškáciou tovární, ktoré kvôli kríze zastavili výrobu, a uväznením ich majiteľov. V krajine silnie občianske nepokoje a opozícia usiluje o Madurovo zosadenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.