Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2016, 00:00

Ronald Ižip pre FinWeb: Nezvyčajné spojenie – ECB a rakovina

Ronald Ižip pre FinWeb: Nezvyčajné spojenie – ECB a rakovina
Zdroj: Reuters

Monsanto nie je najobľúbenejšia firma na svete. Len minutý týždeň sa konalo 400 simultánnych demonštrácií proti spoločnosti, ktorá produkuje geneticky modifikované potraviny a s nimi spojené herbicídy. A práve produkty Monsanta sa môžu oveľa ľahšie dostať na európske trhy, ako by sa mohlo zdať. Pomoc prichádza z nezvyčajného miesta – od ECB.

Monsanto čelí kritike mnohých organizácii a štátov za svoj produkt Roundup, ktorý je podľa niektorých výskumníkov karcinogénny. V poslednej dobe to bola Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá deklarovala, že glyfosfát v produkte obsiahnutý, je pravdepodobne karcinogénny. Názoru kontrovala Potravinová a poľnohospodárska organizácia Spojených národov, podľa ktorej glyfosfát je nepravdepodobným zdrojom rakoviny. Jednoznačný dôkaz zatiaľ neexistuje.

V posledných dňoch Európska komisia rozhodovala o predĺžení licencie na používanie glyfosfátu v EÚ po tom, ako sa voči tomu zozbieralo viac ako 1,4 milióna podpisov. Proti bolo Francúzsko a Taliansko, no za udelenie licencie sa prekvapujúco postavilo Nemecko. Zdá sa, že dôvod je zrejmý.

Len nedávno sa nemecký koncern Bayer AG pokúsil o prevzatie firmy Monsanto. Zatiaľ mu to nevyšlo, no nevzdáva sa. Naopak, hľadá možnosti ako by mohol túto americkú spoločnosť kúpiť. Ak by sa mu to podarilo, bola by to najväčšia transakcia nemeckej firmy v histórii a najväčší obchod tohto roka.

Avšak nebude to lacné. Bayer potrebuje desiatky miliárd euro, ktoré nemá k dispozícii. Akcie firmy prirodzene reagovali poklesom. Avšak situácia sa môže zmeniť.

Európska centrálna banka potrebuje naštartovať rast inflácie v eurozóne a tak sa nedávno rozhodla rozšíriť svoj program kvantitatívneho uvoľňovania na európske nefinančné spoločnosti. Bayer preto môže pomerne ľahko emitovať veľké množstvo dlhopisov s minimálnym úrokom, ktoré nakúpi ECB v rámci svojho QE. Navyše, ak európska firma kúpi americkú, oslabí euro. Čo viac si môže ECB priať?

Snahou Bayeru je stať sa svetovou jednotkou v produkcii poľnohospodárskych semien a tak diverzifikovať svoj farmaceutický biznis. Tým pádom je veľmi pravdepodobné, že použitie glyfosfátu sa v Európe ešte zvýši. Herbicídy na jednej strane, lieky na strane druhej?

Zoznam nechcených efektov QE sa tak rozšíril aj do veľmi nepravdepodobnej oblasti...

Autor je analytik Trim Broker

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.