Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2016, 11:50

Francúzski odborári vyzvali na ďalšie protesty, konať by sa mali aj počas ME

Štrajky vo Francúzsku nepoľavujú, odborárom sa nepáči plánovaná zmena zákonníka práce.

Francúzsko štrajk
Zdroj: Reuters

Francúzske odbory dnes vyzvali k ďalšiemu rozšíreniu štrajkov a blokád, ktorými už niekoľko dní protestujú proti plánovanej reforme zákonníka práce. Informovala o tom agentúra AFP. Prezident François Hollande medzitým z Japonska odkázal, že za návrhom naďalej stojí, pretože je to "dobrá reforma".

"Každý deň musíme dať mobilizácii nový náboj," uviedli dnes odbory vo vyhlásení. Vo štvrtok sa protestných akcií podľa nich zúčastnilo po celej krajine 300 000 ľudí. Oficiálne odhady úradov hovoria o 153 000 protestujúcich.

Vláda od reformy neustúpi

Prezident Hollande, ktorý sa vo štvrtok a dnes zúčastnil summitu skupiny veľkých svetových ekonomík G7 v Japonsku, do Francúzska dnes odkázal, že od plánovanej reformy pracovného práva neustúpi, pretože ide o kvalitnú reformu.

Tvárou v tvár protestným akciám je podľa prezidenta prvoradou povinnosťou vlády zabezpečiť "dobré fungovanie hospodárstva". Dialóg s odbormi je naďalej možný, nesmie byť ale založený na ultimátách, dodal Hollande. Odbory si podľa neho nemôžu diktovať, "čo má a čo nemá byť zákonom".

Už vo štvrtok povedal francúzsky premiér Manuel Valls, že je ochotný rokovať o zmenách či zlepšeniach navrhovanej podoby zákona, jeho podstatu ale vláda meniť nemieni. Stiahnutie reformy je potom podľa neho úplne mimo diskusiu.

Pridali sa aj zamestnanci elektrární

Presadzovaná reforma má uľahčiť prijímanie a prepúšťanie zamestnancov. Vláda sa reformou snaží povzbudiť podniky k tvorbe nových pracovných miest, kritici však tvrdia, že umožní zamestnávateľom obchádzať práva zamestnancov.

Protesty sa okrem Paríža konajú v rade veľkých miest po celom Francúzsku vrátane Lyonu, Marseille či Rennes. Na 14. júna, kedy v Senáte začne debata o spornej norme, odbory zvolali veľkú celonárodnú manifestáciu do hlavného mesta. Protestné akcie by sa mali konať ale napríklad aj 10. júna, teda v deň začatia európskeho futbalového šampionátu, ktorý Francúzsko tento rok hostí.

Vo štvrtok sa k štrajku pripojili zamestnanci jadrových elektrární. Neplánované výpadky zasiahli najmenej 11 z 58 jadrových reaktorov vo Francúzsku.

V minulých dňoch štrajkov a blokád narušili i prevádzku šiestich z ôsmich francúzskych rafinérií a viedli k nedostatku pohonných hmôt vo veľkých častiach Francúzska vrátane Paríža. Podľa agentúry DPA bola vo štvrtok nedostatkom pohonných hmôt postihnutá každá piata čerpacia stanica v krajine. Francúzsko kvôli tomu začalo už v stredu po prvýkrát od roku 2010 využívať pohonné hmoty zo strategických zásob.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.