Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2016, 00:00

Brexit uškodí celej Európe

Do referenda o vystúpení z únie ostáva necelý mesiac. V hre je osud Británie aj únie.

Brexit uškodí celej Európe
Zdroj: Reuters

Referendum, v ktorom Briti 23. júna vyslovia svoj názor na odchod svojej krajiny z Európskej únie, vyvoláva na ostrovoch čoraz väčšie vášne. Šance sú vyrovnané a nikto s určitosťou nevie povedať, aký bude výsledok. V pozore je aj Brusel, pretože odchod krajiny z Európskej únie by mal vážne dôsledky na samotnú úniu. HM vám prinášajú šesť základných otázok a odpovedí o brexite.

1. Prečo sa referendum koná?
Dôvodov, prečo sa Veľká Británia rozhodla uskutočniť referendum o vystúpení krajiny z Európskej únie, je viacero. Nespokojnosť rastie najmä s tým, že Brusel si privlastňuje čoraz viac právomocí, ktoré predtým patrili Londýnu. „K referendu viedla nielen súčasná politická situácia, ale aj rozkoly v tábore konzervatívcov premiéra Davida Camerona,“ tvrdí Kryštof Kruliš, analytik pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky. Kruliš vidí za tlakom na uskutočnenie referenda aj fakt, že o samotnom vstupe Veľkej Británie do únie v roku 1973 občania nehlasovali. „Malo sa o tom rozhodnúť v referende. To sa však nekonalo a vstup krajiny nakoniec odsúhlasil len parlament. Občanov sa na názor nikto nepýtal,“ dodáva.

2. Aké sú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.