Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2016, 16:29

Carrefour môže zmeniť majiteľa. Hlási sa bývalý spoločník Penty

O hypermarkety Carrefour má záujem bývalý spoločník Penty Jozef Špirko.

Carrefour v Bratislave
Zdroj: TASR

Novým majiteľom hypermarketov Carrefour sa môže stať bývalý partner finančnej skupiny Penta Jozef Špirko.

Informáciu priniesol portál retazce.sk s doplnením, že Špirko už nejakú dobu skupuje slovenské farmy a investuje do prvovýrobcov.

V pondelok sa stretnú veritelia

Podľa denníka Sme informáciu nepriamo potvrdil aj samotný Špirko. „Do schôdze veriteľov nebudem nič vyvracať ani potvrdzovať," odkázal podnikateľ.

V pondelok bude prvá schôdza veriteľov. Špirko bol v Pente osem rokov, skončil v roku 2010. Zodpovedal najmä za mäsopriemysel.

Majiteľ predajní Carrefour na Slovensku, spoločnosť Retail Value Stores, požiadal už vo februári o povolenie reštrukturalizácie. Vlastník značky Carrefour na slovenskom trhu a piatich hypermarketov má problémy už od leta minulého roka. "Dlh Carrefouru je vo výške 37 800,66 eura," povedal Igor Matušek, obchodný riaditeľ SPPK.

Situáciu vyhodnocujú

Potravinárska komora už prednedávnom kvôli tomu odovzdala list ministerstvu pôdohospodárstva. „Spoločnosť Retail Value Stores uhrádzala svoje splatné záväzky tak, že dlhodobo a opakovane nerešpektovala plynutie lehôt splatnosti, uhrádzala neskôr splatné faktúry pred skôr splatnými, čím vedome zvýhodňovala niektorých svojich veriteľov a marila uspokojenie iných veriteľov,“ píše sa v liste.

Komora zároveň navrhla ako možné riešenie odkúpenie pohľadávok štátom. Rezort pôdohospodárstva momentálne situáciu vyhodnocuje. „Ministerka Gabriela Matečná poverila odborné sekcie vypracovaním analýzy, aké možnosti má v tomto prípade rezort a ako dokáže pomôcť odberateľom. Treba zároveň uviesť, že aj ministerstvo si uplatnilo svoje pohľadávky za neuhradené pokuty,“ tvrdí hovorca rezortu pôdohospodárstva Peter Hajnala.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.