Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2016, 00:00

Brexit či nebrexit? Krajinou sa šíria mýty

Referendum o vystúpení krajiny z Európskej únie prináša mnoho mýtov, ktoré sa nezakladajú na pravde.

Brexit či nebrexit? Krajinou sa šíria mýty
Zdroj: Reuters

S blížiacim sa referendom o odchode Veľkej Británie z Európskej únie sa množia mýty a fakty o tom, či odchod krajine ublíži, alebo pomôže. Tábory odporcov a zástancov odchodu vystupujú s argumentmi, ktoré sa nie vždy zakladajú na realite a majú skôr črty populistických názorov a fabulácií. HN vám prinášajú šesť mýtov, ktoré sa o prípadnom odchode Veľkej Británie z únie šíria.

Odchod: viac suverenity pre Londýn
Prvý z mýtov tvrdí, že prípadný odchod Veľkej Británie z Európskej únie by krajine priniesol väčšiu nezávislosť a väčšie národné povedomie. Podľa Kryštofa Kruliša z českej Asociácie pre medzinárodné otázky sa podobným argumentáciám v Anglicku darí a sú populárne. Narážajú však na viacero neznámych. „Dopredu sa presne nedá určiť, ako sa krajina s prípadným odchodom vyrovná. Veľa bude záležať na tom, ako sa na podmienkach odchodu a vzájomnej úprave vzťahov dohodnú únia a Londýn,“ tvrdí Kruliš. Odborníkom nie je tiež jasné, prečo by mala byť Británia ako člen únie pod tlakom, či nebodaj zbavovaná suverenity.

Krajina bude mať viac peňazí
Ďalší, pomerne často sa vyskytujúci mýtus je, že Británia bude mať po odchode z únie viac finančných prostriedkov. Keďže sa nebude musieť podieľať na financovaní projektov únie, ostane jej viac na vlastné projekty týkajúce sa napríklad zdr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.