Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2016, 16:02

Viac ako 2000 eur mesačne pre každého bez práce? Švajčiari to v referende odmietli

Viac ako 2000 eur mesačne pre každého bez práce? Švajčiari to v referende odmietli
Zdroj: Reuters

Švajčiarski voliči v dnešnom referende odmietli návrh, aby mal každý dospelý občan zaručený základný mesačný príjem vo výške 2500 švajčiarskych frankov (2262 eur). Vyplýva to z odhadov inštitútu Gfs.bern, podľa ktorého Švajčiari tento zámer odmietli v percentuálnom pomere 78:22, píše agentúra DPA.

Ide o prvé hlasovanie svojho druhu na svete, ktoré iniciovalo občianske združenie Basic Income Switzerland. Návrh zároveň ráta so zrušením sociálnych dávok, dávok v nezamestnanosti a dôchodkov. Združenie však považuje aj 22-percentnú podporu za "úžasný úspech", tvrdiac, že ide o "omnoho väčší zisk, než sa očakávalo".

"Znamená to, že diskusia pokračuje, a to aj medzinárodne," vyhlásil hovorca združenia Daniel Haeni. Podľa riaditeľa inštitútu Gfs.bern Claudea Longchampa boli hlavnou príčinou odmietnutia návrhu nejasnosti o spôsobe financovania týchto príspevkov. Švajčiarska vláda zaujala voči tomuto konceptu odmietavý postoj, ale keďže organizátori vyzbierali vyše 100.000 podpisov, na základe švajčiarskej ústavy muselo byť vypísané referendum.

"Teoreticky, ak by bolo Švajčiarsko ostrovnou krajinou, odpoveď by mohla znieť áno. S otvorenými hranicami je to však absolútne neprípustné - najmä pre Švajčiarsko, kde je vysoký životný štandard. Ak by sme ponúkli každému jednotlivcovi určitú sumu peňazí, mali by sme tu miliardy ľudí snažiacich sa dostať do Švajčiarska," uviedol Luzi Stamm z pravicovej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP), ktorého cituje stanica BBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.