Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2016, 00:00

Muž, ktorý Británii ušetril miliardy, pomáha Slovensku

Tím britských odborníkov sa pozrel na verejné výdavky a prišiel na to, kde všade sa dá ušetriť.

Muž, ktorý Británii ušetril miliardy, pomáha Slovensku
Zdroj: Peter Mayer

Nešlo pritom o fazuľky. Vďaka revíziám výdavkov sa Veľkej Británii podarilo ročne usporiť desiatky miliárd libier. Ostrovy boli akýmsi pionierom konceptu Hodnota za peniaze, ktorý hľadá spôsoby, ako môže štát spraviť za menej peňazí viac muziky.

Na čele britského tímu stál Richard Hughes. Dnes ako predstaviteľ Medzinárodného menového fondu chodí po svete a radí krajinám, ako na to. A jeho služby využilo aj Slovensko, ktoré nedávno predstavilo svoju verziu konceptu Hodnota za peniaze. „V niektorých oblastiach britská vláda nachádzala aj 15- až 20-percentné úspory,“ povedal Hughes v rozhovore pre HN. Naša krajina má podľa neho dobre našliapnuté na veľké reformy.Už dnes ministerstvo financií pracuje na pilotných projektoch revízií výdavkov. A to konkrétne v zdravotníctve, IT a doprave.

Projekt by však mohol stroskotať na tom, že zostane len na papieri. „Viackrát som sa stretol s tým, že analýzy boli robené len pre analýzy. Len na to, aby sa napísala pekná správa s peknými grafmi, ale k zníženiu výdavkov nedošlo,“ upozornil Hughes.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.