Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2016, 00:00

Len pekné grafy vám stačiť nebudú

Predstaviteľ Medzinárodného menového fondu Richard Hughes v rozhovore pre Hospodárske noviny:

Len pekné grafy vám stačiť nebudú
Zdroj: Peter Mayer

Vo Veľkej Británii dokázali vďaka konceptu Hodnota za peniaze usporiť ročne desiatky miliárd libier. Slovensko je na dobrej ceste za podobným úspechom, hovorí Richard Hughes z Medzinárodného menového fondu.

Spravme si na začiatok terminologické upratovanie. Čo je vlastne Hodnota za peniaze? Je to projekt? Reforma? Alebo skôr filozofický prístup?
Myslím si, že je to zmena v kultúre vládnej administratívy. Vedie cez diskusiu o tom, kde a koľko peňazí miniete a čo za peniaze, ktoré miniete, vlastne dostanete. V mnohých vyspelých krajinách v posledných rokoch vidíme, že dane idú nahor a rozpočet je stále napätejší. Aj preto musia vlády nájsť lepší spôsob, ako spraviť za menej peňazí viac.

Prišli ste do Bratislavy ako predstaviteľ Medzinárodného menového fondu pomôcť nám práve so zavádzaním Hodnoty za peniaze. Ako ste sa k tejto úlohe vlastne dostali?
Svoju kariéru som začínal na anglickom ministerstve financií, kde som viedol revíziu výdavkov a celý proces tamojšej Hodnoty za peniaze. Boli sme jednými z pionierov Hodnoty za peniaze. Tiež som bol súčasťou podobného procesu na francúzskom ministerstve financií a pracoval som na tamojšej revízii výdavkov v roku 2007. Myslím si, že vďaka tomuto backgroundu a praktickým skúsenostiam ma zavolali aj kolegovia zo slovenského ministerstva financií, aby som im prišiel pomôcť nastaviť revíziu výdavkov a program Hodnota za peniaze tu v Bratislave. Chcú sa to učiť na úspechoch, ktoré sme dosiahli.

Čo sa teda dokážeme naučiť od iných krajín? Osobitne od Veľkej Británie, z ktorej nielen pochádzate a pôsobili ste v tamojšej administratíve, ale ktorou sa inšpirovali aj samotní autori slovenskej Hodnoty za peniaze, teda Martin Filko, Štefan Kišš a Ľudovít Ódor.
Prvou lekciou je, že Hodnota za peniaze musí zahŕňať nielen technokratov, ale aj politikov, občiansku spoločnosť, biznis, úradníkov. Nemôže to byť len diskusia na úrovni vlády, ale diskusia všetkých ľudí, ktorí poberajú služby, ktoré im vláda poskytuje a oni jej za to platia dane. Ďalej je podstatné dobre využiť všetky informácie, ktoré máte k dispozícii. Teraz ste súčasťou Eu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.