Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2016, 00:00

Časté péenky majú svojho víťaza. „Lídrami“ sú východniari

Viac ako polovica pracovníkov PN, aj takú majú skúsenosť niektoré firmy na Slovensku. Žiadajú zmenu.

Časté péenky majú svojho víťaza. „Lídrami“ sú východniari
Zdroj: StockExpert

„Keď sme začali podnikať na Slovensku, absencia našich zamestnancov viedla až k 70 %,“ prezrádza riaditeľ firmy Bruvo Slovakia Vic Cnudde. Zmenu sociálneho systému s väčšou možnosťou kontroly práceneschopných zamestnancov považuje za jednu z hlavných priorít, ktorá by zlepšila podnikateľské prostredie na Slovensku.

Navrhované riešenia
Problém s PN zamestnancami a s ich nedostačujúcou kontrolou potvrdzujú aj veľkí zamestnávatelia, akými sú napríklad slovenské automobilky. „So zneužívaním inštitútu práceneschopnosti sa, samozrejme, stretávame aj u nás. Uvítali by sme preto zavedenie povinnej spätnej väzby zo strany Sociálnej poisťovne v prípadoch, keď naša spoločnosť podala podnet na preverenie zneužitia liečebného režimu,“ navrhuje zlepšenie systému hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé. Veľké firmy s takýmito obmedzeniami rátajú, menším to môže spôsobiť problémy a zdržanie pri výrobe.

Vic Cnudde žiada zavedenie lekára, ktorý by jednotlivé prípady i samotných ošetrujúcich lekárov kontroloval. Zamestnávateľ by tak následne mohol disponovať informáciami, či bol pacient naozaj chorý a jeho liečebný proces dodržiavaný správne. Rovnaký systém je zavedený napríklad v Belgicku, odkiaľ spoločnosť Bruvo pochádza.

Sociálna poisťovňa však považuje počet práceneschopných zamestnancov za stabilizovaný. V porovnaní s minulým rokom dokonca hovorí o klesajúcom trende.

Desaťtisíce kontrol a 172 pokút
Od začiatku tohto roka do konca apríla evidovala Sociálna poisťovňa už takmer 280 000 nových dočasných práceneschopností. Minulý rok, za rovnaké obdobie, ich počet dokonca presiahol hranicu 300 000. Najnižšie percento práceneschopnosti dosahujú bratislavské okresy. Naopak, najviac práce neschopných je v okrese Sobrance, Čadca, Stará Ľubovňa a Michalovce – práceneschopnosť dosahuje päť až sedem percent. Z krajov jednoznačne dominuje Prešovský, kde je percentuálny počet PN zamestnancov v porovnaní s naším hlavným mestom niekedy viac ako dvojnásobný. Druhé miesto patrí Žilinskému kraju.

Ročne spraví Sociálna poisťovňa vyše 100 000 kontrol, avšak počet udelených pokút sa väčšinou pohybuje pod hranicou dvoch stoviek. „Sociálna poisťovňa v rámci kontroly dodržiavania liečebného režimu vykonala v roku 2015 spolu 106 011 kontrol. Ich výsledkom bolo uloženie 172 pokút za porušenie povinnosti dočasne práceneschopného poistenca a v 877 prípadoch bolo zistené porušenie liečebného režimu, následkom ktorého Sociálna poisťovňa zastavila výplaty nemocenského,“ prezradil minuloročné čísla Marian Škotka z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne. Najviac pokút za posledné roky – 232, udelila Sociálna poisťovňa v roku 2012.

Poisťovňa vyplácala v roku 2015 nemocenské v priemernej výške 221 eur. Oproti predchádzajúcim rokom sa suma každoročne zvyšuje o štyri eurá.

Infografika
Zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.