Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2016, 15:07

Obavy z brexitu spôsobili, že investori nahromadili najviac hotovosti za 15 rokov

Obavy z brexitu spôsobili, že investori nahromadili najviac hotovosti za 15 rokov

Investori nahromadili najviac hotovosti od roku 2001 a zredukovali akcie vo svojom portfóliu na najnižšiu úroveň za štyri roky. Dôvodom sú obavy z tzv. brexitu, odchodu Británie z Európskej únie (EÚ) a neschopnosti politikov podporiť krehkú globálnu ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na prieskum Bank of America Merrill Lynch (BAML) medzi manažérmi investičných fondov.

Výnosy z vládnych dlhopisov nikdy neboli také nízke ako tento rok a viaceré centrálne banky zaviedli záporné úrokové sadzby z vkladov. Investori tak radšej sedia na peniazoch a držia najväčšie zásoby hotovosti od novembra 2001.

A zároveň ich apetít po rizikových aktívach klesol na najnižšou úroveň za štyri roky, ktorá zodpovedá recesii. Podľa BAML manažéri investičných fondov majú momentálne hotovosť v priemernej výške 5,7 % z hodnoty ich portfólia, čo je nárast oproti májovým 5,5 %.

Prieskum medzi 213 manažérmi, ktorí spravujú aktíva v hodnote 654 miliardy USD (580,40 miliardy eur), ukázal, že za najväčšie riziko pre svetové trhy považujú brexit. A po ňom nasleduje možný "neúspech" centrálnych bánk, ktoré pumpujú do ekonomiky obrovské množstvo peňazí, aby podporili ich rast.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.