Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2016, 11:05

Letecké nálety oberajú IS o príjmy. Islamisti sa začali správať ako mafiáni

Islamský štát financuje svoje aktivity z viacerých zdrojov. Ten najdôležitejší pripomína mafiánske praktiky.

Letecké nálety oberajú IS o príjmy. Islamisti sa začali správať ako mafiáni
Zdroj: Reuters

Napriek územným stratám z minulého roka a klesajúcim príjmom z ropy ostáva Islamský štát (IS) finančne silným hráčom. Predovšetkým preto, lebo si od mafie "požičal" techniku na získanie peňazí - vydieranie. Informáciu priniesol server TheFiscalTimes.com.

Nová správa o financovaní IS, ktorej autorom je európsky think tank Center for the Analysis of Terrorism (CAT), tvrdí, že vydieranie sa stalo primárnym zdrojom finančných príjmov samozvaného kalifátu, ktorý má pod kontrolou územie v Sýrii a Iraku, na ktorom žije zhruba 8 miliónov ľudí.

Široké portfólio príjmov

"IS uplatňuje svoju autoritu v širokej škále priemyselných a komerčných aktivít, v sektore prírodných zdrojov od ropy až po poľnohospodárske produkty a minerály," tvrdí správa. "Kým drancovanie týchto zdrojov je jedným z primárnych zdrojov financovania, väčšina prostriedkov pochádza z širokého vydierania obyvateľstva, ktoré má IS pod kontrolou, predovšetkým formou daní, konfiškácii a poplatkov."

CAT tvrdí, že IS používa tieto zdroje na financovanie vojenských aktivít a svojej expanzie, hlavne v Líbyi. 

Rovnako ako talianske mafiánske skupiny, ako Camorra, či Cosa Nostra a mexické drogové kartely, aj IS financuje svoje aktivity z viacerých zdrojov, no vydieranie je tým najdôležitejším. Prebieha formou poplatkov, ako napr.: dane na ochranu náboženských menšín, viacero daní na poľnohospodárske produkty, poplatky pre kamióny, ktoré využívajú cesty pod kontrolou IS, či poplatky za vodu, elektrinu a telefóny.

Majetky ľudí, ktorí ujdú sú skonfiškované.

Nálety znižujú príjmy radikálov

CAT odhaduje, že IS získal na predaji ropy v roku 2015 zhruba 600 miliónov dolárov (534,5 miliónov eur). V roku 2014 však táto suma bola na úrovni miliardy dolárov (890 miliónov eur). Tento pokles je pripisovaný náletom koalície, ktorú vedú USA a Rusku. Aby IS túto stratu kompenzoval, zisky z vydierania narástli na 800 miliónov dolárov (713 miliónov eur) z 360 miliónov dolárov (321 miliónov eur).

Spolu s ďalšími kriminálnymi aktivitami, ako napr. únosy, či obchodovanie s ľuďmi, sa príjmy IS v roku 2015 odhadujú na úrovni 2,4 miliardy dolárov (2,13 miliardy eur). Rok predtým sa takýto odhad pohyboval okolo úrovne 2,9 miliardy dolárov (2,58 miliardy eur). Napriek takejto finančnej strate nie je zničenie IS "na spadnutie".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.