Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2021, 13:34

Ropa výrazne zlacňuje, dôvodom sú obavy z opatrení v Ázii aj správa o klíme

Za celý minulý týždeň sa ceny ropy znížili zhruba o šesť percent.

Ropa výrazne zlacňuje, dôvodom sú obavy z opatrení v Ázii aj správa o klíme
Zdroj: Reuters

Ceny ropy sa dnes výrazne znižujú kvôli obavám, že nové koronavírusové reštrikcie v Ázii spomalia oživovania dopytu.

Severomorská ropa Brent tak zostúpila pod hranicu 70 dolárov za barel. Ku zlacňovanie prispieva tiež silnejší kurz amerického dolára a správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy pri OSN o závažných a nezvratných dôsledkoch globálneho otepľovania.

Zdroj: dailyfx.com

​Krátko po 14:00 SELČ vykazovala cena Brentu pokles o viac ako tri percentá na 68,05 dolára za barel.

Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) v rovnakom čase strácala 3,45 percenta na 65,64 dolára za barel.

Zdroj: dailyfx.com

Za celý minulý týždeň sa ceny ropy znížili zhruba o šesť percent. Zaznamenali tak najprudší týždenný pokles za štyri mesiace, napísala agentúra Reuters.

Obavy z poklesu dopytu

"So zrýchľujúcim sa tempom šírenia mutácie delta sa vrátili obavy z možného poklesu globálneho dopytu po rope," uviedol analytik Gordon Ramsay zo spoločnosti RBC.

Podľa analytikov z firmy ANZ vyhliadky pre dopyt zatieňujú najmä reštrikcie v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Ceny ropy tlačí nadol aj dnešný výstup dolára na štvormesačné maximum voči euru. Silnejší dolár zdražuje ropu a ďalšie komodity z pohľadu držiteľov iných mien, čo spravidla podkopáva dopyt.

Správa o klíme

Dnešná správa IPCC uvádza, že ľudská činnosť jednoznačne spôsobila rast teploty na Zemi, stojí za nedávnymi zásadnými výkyvmi klímy, vlnou horúčav či záplavami a viedla k menšej stabilite celej planéty.

Vedci, ktorí pripravovali správu, sa zhodujú na potrebe znížiť emisie všetkých skleníkových plynov a nielen oxidu uhličitého, ktorému je venovaná najväčšia pozornosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.