Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2016, 13:34

Japonci prišli s odvážnym nápadom, ako bojovať s nízkou pôrodnosťou

Krajina vychádzajúceho Slnka dlhodobo zápasí s negatívnym demografickým vývojom. Pracovníci nemocnice prišli s programom, ktorý ho má zvrátiť.

Japonci prišli s odvážnym nápadom, ako bojovať s nízkou pôrodnosťou
Zdroj: Reuters

Tokijské predmestie pomôže ženám pokryť náklady na zmrazenie vajíčok v pilotnom programe, ktorý má zvrátiť negatívny demografický vývoj v Japonsku. Mesto Urayasu, od Tokia vzdialené 14 kilometrov, vyčlenilo 90 miliónov jenov (767-tisíc eur) na trojročný projekt, ktorý riadi lekárska univerzita s nemocnicou. Informáciu priniesol server BusinessInsider.com.

Nemocnica dúfa, že zmrazenie vajíčok povzbudí ženy, aby mali deti, keď budú pripravené, namiesto toho, aby sa detí úplne vzdali. Dr. Iwaho Kikuchi povedal, že verejné financovanie takéhoto projektu je prvé na svete. Priemerná cena takejto procedúry sa pohybuje od 500-tisíc do 600-tisíc jenov (4 170-5 060 dolárov), ale ženy zaplatia len 20% z ceny. Ženy vo veku od 25 do 34 rokov, ktoré žijú v Urayasu, sa môžu prihlásiť.

Kikuchi povedal, že 12 žien je v začiatočnej fáze procesu a zhruba 2/3 z nich, alebo ich manželov, má zdravotné problémy. Šanca na úspešné otehotnenie zo zmrazených vajíčok je nízka. 25-ročné ženy majú 30-percentnú šancu, pri 34-ročných ženách šanca klesá na 20 percent.

Japonsko zápasí zo znižujúcim sa počtom narodených detí, ktorý negatívne pôsobí na verejné financie. Starosta mesta Urayasu vyhlásil, že nízka pôrodnosť je národným problémom. "Tehotenstvo a rodenie detí je, vo všeobecnosti, každého osobná vec. Avšak ak situácia zájde takto ďaleko, považujem to za spoločenský problém." dodal primátor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.