Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2016, 18:47

Bol najbohatším mužom Srbska. Teraz ho usvedčili z daňových podvodov

Belehradský súd v pondelok poslal na päť rokov do väzenia podnikateľa Miroslava Miškovića, svojho času najbohatšieho Srba a jedného z najvplyvnejších balkánskych magnátov.

Bol najbohatším mužom Srbska. Teraz ho usvedčili z daňových podvodov
Zdroj: Flickr/ Nicolas Raymond

V procese, ktorý Belehrad označuje za dôkaz dôsledného boja so zločinom, bol Mišković usvedčený z daňových podvodov.

Sedemdesiatročný Mišković disponuje majetkom v hodnote okolo pol miliardy eur, ktorý podľa miestnych médií zhromaždil za vlády niekdajšieho juhoslovanského a srbského nacionalistického vodcu Slobodana Miloševiča. Za jeho vlády bol Mišković pol roka vicepremiérom.

Podľa prokuratúry sa podnikateľ spolu so svojím synom Markom a s niekoľkými ďalšími ľuďmi dopustil finančných podvodov, pri ktorých sa nezákonne obohatili o zhruba 20 miliónov eur. Marko Mišković bol už vo februári odsúdený na 3,5 roka väzenia.

Zadržanie Miškovića v roku 2012 v Srbsku vyvolalo šok a bolo prijaté ako signál, že vtedajšia vláda Ivica Dačića začala skutočne seriózny boj s korupciou a podvodmi. Aj terajšia vláda dúfa, že odsúdením mocného podnikateľa ukáže, že myslí vážne boj proti temnému prepojeniu politiky, podnikateľskej sféry a kriminality, ktorá v Srbsku bujnela posledných dvadsať rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.