Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2016, 00:00

Zlato je v područí Brexitu (komentár)

Minulý týždeň sa zlato počas prvých troch dní veľmi nehýbalo. Jeho cena bola pod 1280 USD a nad 1270 USD. V stredu a štvrtok však stúpalo. A výrazne.

Zlato je v područí Brexitu (komentár)
Zdroj: Reuters

Cena dosiahla svoj vrchol na hodinovom grafe niekde okolo 1312 USD. Potom zažilo opätovne pád pod 1280 USD. Piatok sa však ešte žltý kov dokázal spamätať a opätovne stúpal. Podobná situácia bola aj pri striebre. To zažilo svoj vrchol na úrovni 17,83 USD a štvrtok sa rovnako ako zlato prepadlo na 17,15 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1298,1 USD, čo bolo o 24,8 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,47 USD, čo bolo o 19 centov viac ako týždeň predtým. Pomer cien zlata a striebra týmto stúpol na úroveň 1 ku 74,3 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 227,11 a len mierne klesol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 90,34 a ten udržal minulotýždňové pozície.

Už tretí týždeň avizujem, že ceny drahých kovov sú výrazne vysoko a očakávam pád. Zatiaľ ho však očakávam naozaj neúspešne. Ceny drahých kovov naopak stúpli. Aká je teda situácia na trhu? Zmenil sa nejakým spôsobom dopyt po drahých kovoch (ich ponuka je totižto relatívne stabilná)?

Situácia sa už tri týždne nemení. Akýkoľvek posun ceny hore je sprevádzaný tým, že na trhu sa objavuje prebytok či už zlata alebo striebra. Môžeme to tvrdiť na základe toho, že spotová cena je výrazne pod cenou futures kontraktov. Investori sa neobávajú budúcej dodávky drahých kovov, preferujú vlastníctvo futures. Na trh sa dostáva dostatok drahých kovov pri rastúcich cenách. Dopyt je relatívne slabý.

Tvrdíme preto, že ceny sú tlačené hore špekulantmi; nie fundamentmi. Špekulanti reagujú na rôzne krátkodobé správy. Minulý týždeň boli tými správami odloženie zvyšovania úrokových mier v USA a určite hrá svoju úlohu aj Brexit. Avšak samotný dopyt po drahých kovoch sa výrazne nemení.

O tom, že sa skôr jedná o špekulatívne pohyby nám napovedá aj situácia vo štvrtok, kedy sa trh prepadol skoro o 40 USD pri zlate a skoro o 70 centov pri striebre. Zároveň pri piatkovom náraste cien sa opätovne na trhu len zvýšila ponuka drahých kovov. Blogosféra daný moment pravdepodobne pripíše manipulácií. Z nášho pohľadu sa jednalo len o korekciu ceny, vzhľadom na výraznú ponuku kovov na trhu, o ktorej už dlhšie píšeme.

Ako sa teda bude vyvíjať trh tento týždeň? Je vysoko pravdepodobné, že trh bude stále ovládaný správami ohľadne Brexitu. Bude ho zaujímavé sledovať v prípade prevahy hlasov za vystúpenie Británie z EÚ. Do akej miery sa spustí panika na finančných trhoch? Ako ju prípadne bude korigovať ECB a Bank of England? Prípadný Brexit by bol aj testom dôveryhodnosti centrálnych bánk.

Tu neostáva iné, ako počkať na výsledky. Pre nás je hlavnou otázkou či sa zmení dopyt po drahých kovoch po prípadnom vystúpení Británie? Otázka, na ktorú nepoznáme odpoveď. V prípade, že Británia ostane v klube zvanom EU by som skôr stavil na prepad cien drahých kovov. Niekde k úrovni 1200 USD na zlate a pod 16,5 USD pri striebre. V prípade úspešnosti Brexitu pôjdeme do neprebádaných vôd, kde je možné všetko.

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.