Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2016, 14:24

Do Grécka pritiekli ďalšie miliardy zo záchranného úveru

Grécko potrebuje peniaze, aby uhradilo rastúce nedoplatky štátu, dlhopisy, ktorým vyprší platnosť a splátky z úverov.

grécko
Zdroj: Reuters

Grécko dnes dostalo vyše 7 miliárd eur zo záchranného úveru po tom, ako revízia plnenia jeho podmienok ukázala, že Atény dosiahli pokrok pri zavádzaní ekonomických reforiem. Novinárom to dnes oznámil šéf záchranného fondu eurozóny Klaus Regling. Informovala o tom agentúra Reuters.

Grécko potrebuje peniaze, aby uhradilo rastúce nedoplatky štátu, dlhopisy, ktorým vyprší platnosť a splátky z úverov od Medzinárodného menového fondu (MMF). Kontrola plnenia úverových podmienok a rokovania Atén s veriteľmi o zavedení reforiem a úsporných opatrení pritom trvali až šesť mesiacov.

Regling po stretnutí s gréckym ministrom financií Euklidom Tsakalotosom oznámil, že Európsky mechanizmus pre stabilitu (European Stability Mechanism, ESM) dnes poslal Aténam 7,5 miliardy eur. Grécka vláda z nich použije 5,6 miliardy eur na splatenie dlhov a 1,8 miliardy eur na uhradenie štátnych nedoplatkov.

ESM, najväčší veriteľ Grécka, bude naďalej požičiavať Aténam peniaze za priaznivých podmienok. Úrokové sadzby z gréckych úverov sú momentálne na úrovni 0,8 percent a priemerná lehota ich splatnosti je 32 rokov, skonštatoval Regling.

Dodal však, že záväzok o dosiahnutí primárneho rozpočtového prebytku na úrovni 3,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2018, je potrebné rešpektovať. MMF však tvrdí, že tento cieľ je nereálny a veritelia by ho mali znížiť na 2 percentá HDP.

"Som absolútne spokojný," vyhlásil dnes predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý je dnes tiež na návšteve v Aténach. "Grécko je na dobrej ceste," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.