Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2016, 10:11

Európska únia pošle ďalšie miliardy eur na obmedzenie migrácie, píše nemecký denník

EÚ chce počas nasledujúcich piatich rokov investovať ďalších v prepočte 6 miliárd eur do krajín Blízkeho východu a severnej Afriky, aby obmedzila migráciu, uviedol v stredu nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Podľa denníka má plán dobré vyhliadky na schválenie.

Európska únia pošle ďalšie miliardy eur na obmedzenie migrácie, píše nemecký denník
Zdroj: Reuters

Plán Európskej investičnej banky (EIB), o ktorom majú šéfovia európskych vlád rozhodovať už budúci týždeň, má podľa Süddeutsche Zeitung dobré šance na to, že bude schválený. Dvadsať osmička pôvodne počítala s investíciami vo výške 7,5 miliárd eur.

Cieľom návrhu je znížiť motiváciu utečencov, aby prichádzali, pre neuspokojivé podmienky vo svojich krajinách, do Európy. Pôžičky majú smerovať hlavne na výstavbu škôl, nemocníc alebo do rozvoja infraštruktúry v krajinách ako je Jordánsko, Libanon alebo Egypt. Časť financií pôjde podľa šéfa EIB Wernera Hoyera tiež do štátov severnej Afriky alebo západného Balkánu.

„Ak bude náš návrh prijatý, môžeme (s financovaním) začať v priebehu niekoľkých týždňov,“ povedal nemeckému denníku Hoyer. Šanca, že bude návrh na bruselskom summite v budúcom týždni schválený, je vysoká, píše Süddeutsche Zeitung s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Európsku investičnú banku vlastnia členské krajiny EÚ. Medzi jej hlavné obchodné aktivity patrí poskytovanie dlhodobých investičných úverov najmä na rozvoj infraštruktúry. Zdroje si požičiava na kapitálových trhoch.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.