Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2016, 10:56

Zelený obchod roku? Tesla chce kúpiť výrobcu solárnych panelov

Výrobca elektromobilov predložil oficiálnu ponuku na kúpu spoločnosti SolarCity.

Zelený obchod roku? Tesla chce kúpiť výrobcu solárnych panelov
Zdroj: Reuters

Výrobca elektromobilov Tesla predložil oficiálnu akvizičnú ponuku na spoločnosť SolarCity v hodnote 26,50 až 28,50 dolárov (23,42 až 25,19 eura), čím kúpna cena dosahuje 2,6 až 2,8 miliardy dolárov (2,3 až 2,5 miliardy eur). Podľa Tesly cena zodpovedá prirážke 21 až 30 percent nad uzatvárajúcim kurzom akcií z pondelka 20. júna. Informovala o tom agentúra DPA.

Akvizičná správa sa na burzách postarala o výrazné reakcie. Kým akcie SolarCity v mimoburzovom obchodovaní vzrástli o 12 percent, akcie Tesly sa pohli o 12 percent presne opačným smerom. Akcionári automobilky museli v tomto roku zvládnuť navyšovanie kapitálu zhruba o 1,5 miliardy dolárov (1,3 miliardy eur) a teraz sa mnohí obávajú, že prevzatím SolarCity hodnota ich akcií ešte viac klesne. I keď je Tesla miláčikom Wall Street a nový model Tesla 3 sa postaral o veľkú eufóriu, od začiatku roka stratili jej akcie zhruba 8,5 percenta.

Tesla a SolarCity sú už partnermi, zakladateľ Tesly Elon Musk stál aj pri zrode SolarCity, s podielom 20 percent je jej väčšinovým vlastníkom a predsedom správnej rady. Akvizíciou by automobilka mohla solárne zariadenia SolarCity včleniť do svojej energetickej divízie. Cieľom transakcie je umožniť klientom využívať energiu tak efektívne, ako je to len možné, či už pri jazde autom, vo vlastných domovoch, firmách alebo obchodoch.

Tesla sa totiž začína angažovať aj v energetickom sektore a od minulého roka ponúka akumulátory pre domácnosti a firmy. Koncom júla chce v Nevade otvoriť najväčšiu fabriku na výrobu batérií na svete. Projekt je dôležitým míľnikom v dlhodobej stratégii Tesly zameranej na výrobu elektromobilov pre masový trh.

Automobilka nie je jediným technologickým koncernom, ktorý upiera zrak na energetický trh. Apple začiatkom júna oznámil vytvorenie dcérskej spoločnosti, ktorá bude predávať prebytočnú elektrickú energiu z jeho solárnych článkov a zariadení na spracovanie biomasy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.