Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2021, 08:53

Ceny ropy sa zotavili z trojtýždňového minima. Situácia v Číne je však stále plná otáznikov

Počet infikovaných variantom delta nového koronavírusu v Číne sa každým dňom zvyšuje a niektoré čínske mestá pristúpili k rozsiahlemu plošnému testovaniu.

Ceny ropy sa zotavili z trojtýždňového minima. Situácia v Číne je však stále plná otáznikov
Zdroj: Reuters

Po zaznamenaní trojtýždňového minima v predchádzajúcom obchodovaní sa ceny ropy v utorok zotavili, rast bol však mierny.

Dôvodom je zvyšujúci sa počet infikovaných variantom delta nového koronavírusu a z toho vyplývajúce obmedzenia v Číne, čo by mohlo zasiahnuť dopyt po rope.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 7.23 h SELČ 69,29 dolára (58,92 eura) za barel (159 litrov).

Situácia v Číne

V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 25 centov (0,36 percenta). V pondelok na záver obchodovania klesla o 2,3 percenta.

Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom dosiahla 66,88 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 40 centov (0,60 percenta). Na záver pondelkového obchodovania zaznamenala pokles o 2,6 percenta.

Počet infikovaných variantom delta nového koronavírusu v Číne sa každým dňom zvyšuje a niektoré čínske mestá pristúpili k rozsiahlemu plošnému testovaniu.

"Vývoj situácie v Číne je stále plný otáznikov a nikto nevie odhadnúť, ako sa to odrazí na dopyte po rope a jej cenách," uviedli analytici z ING Economics. Dodali však, že na ceny komodity stále tlačí aj vyšší kurz dolára.

Zdroj: DailyFX

Možný je aj pokles štvrtý týždeň po sebe

Vývoj cien bude ovplyvňovať aj situácia v USA, kde sa Senát pripravuje na hlasovanie o infraštruktúrnom balíku v hodnote 1 bilión dolárov.

Hlasovať sa bude v utorok a v prípade, že Senát návrh zákona schváli, bude to znamenať podporu ekonomike a zvýšený dopyt po rope, dodali analytici.

Na druhej strane, aj v USA počet infikovaných variantom delta rastie, čo podľa analytikov zhoršuje vyhliadky pre rast americkej ekonomiky.

Podporu cenám ropy by však mohli dať najnovšie informácie o zásobách komodity v USA za minulý týždeň.

Analytici odhadujú, že zásoby ropy, ako aj benzínu a ropných destilátov v týždni do 6. augusta klesli. Ak sa ich odhad potvrdí, v prípade benzínu to bude znamenať pokles už štvrtý týždeň po sebe.

Zdroj: DailyFX

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.