Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2016, 09:30

Deväť rokov prác je na konci. Panama otvára modernejší rozšírený prieplav

Úrad pre Panamský prieplav očakáva ročne až dvojnásobné množstvo prepraveného nákladu.

Deväť rokov prác je na konci. Panama otvára modernejší rozšírený prieplav
Zdroj: Reuters

Sedem desiatok svetových politikov, monarchov a prezidentov vrátane amerického prezidenta Baracka Obamu či čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga sa dnes zúčastní slávnosti otvorenia rozšíreného Panamského prieplavu.

Gigantická stavba, ktorá stála vyše 5,25 miliardy dolárov, umožní preplávať lodiam až s trikrát väčšou kapacitou ako doteraz.

Pri realizácii projektu, na ktorom pracovalo 30 000 ľudí, bolo použitých 4,4 milióna metrov kubických betónu a stavalo sa deväť rokov. Rozšírenie kanála, ktorým teraz prúdi asi šesť percent svetového obchodu, umožní preplávať lodiam s nosnosťou až 170 000 ton.

Komory nových stavidiel sú dlhé 427 metrov, široké 55 metrov a hlboké 18 metrov, takže preplávajú aj najväčšie plavidla - takzvané post-panamax lode, ktoré pojmú až 14 000 kontajnerov.

Modernizáciou kanála, ktorá je najväčším jeho rozšírením od výstavby v roku 1914, okrem iného zlacnie doprava ázijského tovaru na východ USA a poskytne Číne lepší prístup k latinskoamerickej rope aj ďalšiemu tovaru. Veľké lode už totiž nebudú musieť oboplávať južnú Ameriku okolo Hornovho mysu.

Medzi pozvanými je aj španielsky kráľ Felipe VI. alebo bývalý americký prezident James Carter, ktorý v roku 1977 podpísal zmluvu o navrátení správy prieplavu pod plnú kontrolu Panamy od 31. decembra 1999.

Panamský prieplav postavili v rokoch 1904-1914 Spojené štáty, ktoré ho potom prevádzkovali a platili Paname ročný poplatok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.