Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2016, 15:00

Najbohatší Briti majú hlavy v smútku, pre brexit už prišli o päť miliárd

Majetok 15 najbohatších Britov zaznamenal najväčší pád od finančnej krízy v roku 2008.

Najbohatší Briti majú hlavy v smútku, pre brexit už prišli o päť miliárd
Zdroj: Reuters

Najbohatší Briti stratili hneď v piatok 24. júna 5,5 miliardy USD (4,97 miliardy eur), keď zverejnenie predbežných výsledkov poslalo libru na 31-ročné minimum.

Najbohatším Britom je podľa indexu Gerald Grosvenor, ktorý stratil miliardu dolárov. Majiteľ spoločnosti Topshop Philip Green prišiel takmer o 500 miliónov USD, Bruno Schroder, väčšinový vlastník investičnej spoločnosti Schroders, o vyše 600 miliónov USD a pozemkový barón Charles Cadogan tiež o 600 miliónov USD.

Peter Hargreaves podporoval odchod Británie a za svoj hlas zaplatil. Čistá hodnota jeho majetku klesla o 19 % na 2,9 miliardy USD a išlo o najväčší percentuálny prepad majetku spomedzi britských miliardárov.

Podľa britskej volebnej komisie Hargreaves prispel na kampaň v prospech odchodu sumou 3,2 milióna libier (3,96 milióna eur).

Hargreaves zostal po nepriaznivej reakcii trhov pokojný a vyjadril dôveru, že ide o najlepšie rozhodnutie v prospech Británie. Zároveň ponúkol vláde spoluprácu pri prípravách budúcnosti mimo EÚ.

"Mám obrovské skúsenosti s podnikaním, obrovské skúsenosti s rokovaniami, enormné skúsenosti s ekonomikou a som jedným z najúspešnejších britských podnikateľov. Ak ma neoslovia, sú blázni," tvrdí Hargreaves.

Najbohatšou osobou Južnej Afriky, ktorá vlastní v Británii nemalý majetok, je Christo Wiese. Podporoval zotrvanie krajiny v EÚ a výsledok ho prekvapil.

"Nemyslím si však, že je to koniec EÚ. Je to koniec EÚ v jej súčasnej podobe," povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru Bloomberg. "Vždy mala neatraktívne aspekty, no aj veľmi príťažlivé aspekty. To prinúti ľudí sadnúť si a rozmýšľať, ako by sa únia mohla zlepšiť."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.