Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2016, 00:00

Kto vyčistil Augiášov chliev

V spore medzi keynesiánmi a fiškálnymi poctivcami pri kríze krajín PIIGS už čas priniesol čiastočné odpovede.

Kto vyčistil Augiášov chliev
Zdroj: TASR

Šetriť, zviazať kazajku a držať deficit pod pokrievkou, aby sa zamedzilo nekontrolovateľnému vývoju verejných financií a upokojili finančné trhy, ktorým istý čas pol Európy viselo od gatí? Alebo naopak, uveriť tým, ktorí radili v čase krízy viac investovať, aby sa ekonomika neutopila v špirále spomaľovania? To bol spor medzi fiškálnymi jastrabmi a keynesiánmi, ktorý pred pár rokmi víril hlavami ekonómov a nenechal spávať politikom.

Dnes sme o kus ďalej: o dlhovej kríze sa nehovorí, Španielsko a Portugalsko už nie sú vnímané ako obludy, ktoré sa môžu kedykoľvek vynoriť na horizonte oceána a strhnúť Európu pod hladinu a ako na Leviathana dnes (predčasne?) nehľadíme ani na Grécko. Čo nám v tomto ekonomickom spore ukázal čas?

Šetriť? Radšej opatrne
V čase, keď kríza – dlhová a eura – vrcholila, by si na tento konflikt ekonómov azda nik svoj majetok nestavil. Dá sa s odstupom času a z výsledkov, ktoré poznáme, odvodiť všeobecná skúsenosť, ako pri podobných krízach postupovať v budúcnosti? Alebo je to ešte ťažšie: dať jednoznačnú odpoveď sa nedá a liečba diagnózy je pre špecifiká jednotlivých krajín jedinečná?

Samozrejme, nebol by to spor desaťročia, ak by bola odpoveď taká jednoduchá. A zvlášť ak ekonómovia žijú v inom svete ako politici, ktorí zaň nesú priamu zodpovednosť a pri udržiavaní spoločenského mieru pri vážnych zmenách musia brať do úvahy aj iné kritériá než len ekonomické princípy (Tsipras by vedel rozprávať). A komplikuje to ešte aj rozdielnosť južného a severného charakteru Európy.


„Po prepuknutí dlhovej krízy bola mantra živená nemeckým prístupom – šetriť, šetriť, šetriť,“ rekapituluje ekonomický analytik agentúry Moody´s Tomáš Holinka. „Neskôr prišli výsledky štúdie Kennetha Rogoffa, ktoré ukázali, že s vhodnosťou úsporných opatrení pre ekonomiku to nie je také presvedčivé, ako sa pôvodne zdalo. A tak došlo k miernemu zmierneniu pôvodne reštriktívnych opatrení.“ Pre Grécko, Írsko, Portugalsko a Španielsko, ktoré pôžičkami zachraňovalo svoj bankový sektor, sa toho veľa nezmenilo ani po „Rogoffovej paradigme“ a k úsporám museli pristúpiť
všetky.

Holinka je však skôr toho názoru, že pre každú krajinu platiliný vzorec. „A pozrite sa jednak na Írsko, kde sa podarilo naštartovať rast, a jednak na Grécko, ktoré sa borí s obrovskými dlhmi a jeho ekonomika stále klesá. Neexistuje preto jedna zázračná medicína, naordinovaná liečba by mala zohľadňovať aj r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.