Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2016, 00:00

Po brexite sú v kurze zlato a dlhopisy

Vypredávajú sa britské banky, letecké firmy, a naďalej sa oslabuje libra. Nikto nevie, dokedy trhová neistota potrvá.

Po brexite sú v kurze zlato a dlhopisy
Zdroj: Reuters

Po neočakávanom víťazstve zástancov odchodu Británie z Európskej únie na konci minulého týždňa trhy reagovali panicky. Britská mena sa prepadla viac ako desať percent oproti doláru a na začiatku tohto týždňa jej pád pokračoval o ďalšie tri percentá, keď dosiahla 31-ročné minimum. Padali aj akcie tamojších bánk. Na druhej strane zlato sa posilňovalo a výhody na nemeckých dlhopisoch zase klesali. Odborníci síce tvrdia, že panika časom vyprchá a na trhy sa vráti pokoj, ale nikto nevie odhadnúť, kedy to bude a ako dlho neistota potrvá.

Budúci vývoj bude záležať na dohodách politikov, ale aj na reakciách centrálnych bankárov. „Veľká Británia má gigantický sedempercentný deficit bežného účtu platobnej bilancie, ktorý bol financovaný práve prílevom zahraničných investícií. Tie budú teraz zastavené

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.