Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2016, 00:00

Bielorusko škrtne na bankovkách štyri nuly. Bojuje tak s vysokou infláciou

Bielorusko škrtne na bankovkách štyri nuly. Bojuje tak s vysokou infláciou
Zdroj: Reuters

Bielorusko sa pripravuje na citlivý menový manéver, vyvolaný vysokou infláciou a dosahmi finančnej krízy v Rusku, ktoré je pre krajinu hlavným spojencom a obchodným partnerom. S platnosťou od piatka 1. júla sa uskutoční takzvaná denominácia, teda zníženie nominálnej hodnoty platidiel. Na bankovkách zmiznú štyri nuly.

Priveľa núl
Jeden americký dolár v súčasnosti v Minsku stojí asi 22-tisíc bieloruských rubľov. V úsilí o stabilizáciu meny bieloruská centrálna banka zvýšila úrokové sadzby a opakovane znížila oficiálny kurz domácej meny. Inflácia minulý rok presiahla dvanásť percent.

O demonimácii rozhodol bieloruský vodca Alexander Lukašenko minulý rok v novembri. Zníženie hodnoty bankoviek previedlo Bielorusko už niekoľkokrát, tentoraz však bude operácia najväčšia. Nanovo bude vydaných sedem druhov bankoviek v hodnote päť, desať, dvadsať, päťdesiat, sto, dvesto a päťsto rubľov. Doteraz bola v obehu aj bankovka v hodnote 200-tisíc rubľov.

Obmedzenia

Mnohé bieloruské banky pred niekoľkými dňami varovali obyvateľov i zahraničných turistov pred výpadkom služieb vo štvrtok a v piatok. Niekoľko hodín nebudú fungovať bankomaty, fungovanie pozastaví aj minská menová burza. Železnica upozornila, že pozastaví internetový predaj lístkov, platobné karty nebudú prijímať ani automobilové čerpacie stanice. Svojich klientov pred obmedzením služieb varovali i obchody a lekárne.

Bielorusko uskutočnilo denomináciu naposledy pred 16 rokmi, keď do roku 2000 vstúpilo škrtnutím troch núl na svojej národnej mene. Vtedy Lukašenkov režim občanom sľúbil, že bude presadzovať prísnejšiu menovú a rozpočtovú politiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.