Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2021, 08:09

Delta tlačí ceny ropy nadol, klesli o viac ako percento

Vývoj na trhoch už koncom minulého týždňa ovplyvnila správa, že rast dopytu po rope sa v dôsledku rastúceho počtu infikovaných variantom delta nového koronavírusu prudko spomalil.

Delta tlačí ceny ropy nadol, klesli o viac ako percento
Zdroj: Reuters

Ceny ropy klesli v pondelok o viac než jedno percento, pričom cena Brentu skĺzla pod 70 dolárov za barel (159 litrov).

Dôvodom je rýchlo sa šíriaci variant delta nového koronavírusu, v dôsledku ktorého viaceré vlády začali opätovne prijímať protipandemické opatrenia vrátane obmedzenia mobility obyvateľstva. To zvýšilo obavy z oslabenia dopytu po rope.

"Ceny ropy sú v poslednom období pod tlakom, keďže rýchlo sa šíriaci variant delta nového koronavírusu zhoršuje vyhliadky dopytu po komodite," uviedli analytici z ANZ Research.

Vývoj na trhoch už koncom minulého týždňa ovplyvnila správa Medzinárodnej organizácie pre energetiku, že rast dopytu po rope sa v dôsledku rastúceho počtu infikovaných variantom delta nového koronavírusu prudko spomalil.

IEA odhadla pokles dopytu v júli na 120-tisíc barelov denne. Zároveň predpovedá, že v 2. polroku bude nižší o 0,5 milióna barelov/deň v porovnaní s júlovým odhadom.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s októbrovým kontraktom dosiahla do 7.15 h SELČ 69,84 dolára (59,36 eura) za barel.

V porovnaní predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 75 centov (1,06 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v septembri dosiahla 67,68 dolára/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 76 centov alebo 1,11 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.