Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2021, 09:37

"Kráľ Rómov" spustil gypsycoin. Kryptomenu môžu nakupovať aj "Nerómovia"

  • Rumun Daniel Cioaba, ktorý sám seba označuje za "kráľa Rómov", prišiel so svojou vlastnou kryptomenou gypsycoin.
  • Podľa webu Balkan Insight je jej cieľom uľahčiť finančné transakcie medzi Rómami po celom svete.
"Kráľ Rómov" spustil gypsycoin. Kryptomenu môžu nakupovať aj "Nerómovia"
Zdroj: Facebook/ Gypsycoin Finance

Evanjelický farár a vedúci rumunskej sekcie Medzinárodnej rómskej únie (IRU) Daniel Cioaba začal prevádzku gypsycoinu začiatkom tohto mesiaca.

Televízii ProTV povedal, že do projektu vložil 50-tisíc eur a že si menu doteraz kúpilo približne 1 600 ľudí za počiatočnú cenu 0,00001 dolára za jeden gypsycoin.

Hoci sa orientuje predovšetkým na Rómov, kryptomenu si môže zaobstarať ktokoľvek. Na oficiálnych stránkach sa uvádza, že dve percentá z transakčných poplatkov pôjdu na charitatívne projekty v chudobných rómskych spoločenstvách, zvlášť potom na vzdelávanie detí.

"Gypsycoin má niekoľko funkcií: mena v rámci komunity, financovanie vzdelávacích projektov, dlhodobé finančné investície, financovanie charity a platby," uvádza web projektu.

Cioaba, ktorý žije v Sedmohradsku meste Sibiu, je synom zosnulého Florina Cioabu, pastora z vplyvnej rómskej rodiny, ktorý sa v roku 1997 vyhlásil "medzinárodným kráľom Rómov".

Po smrti svojho otca v roku 2013 bol Daniel korunovaný "kráľom Rómov v Rumunsku". Titul "medzinárodného kráľa Rómov" pripadol Danielovu bratovi Dorinovi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.