Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2021, 13:13

Hlad Slovákov po hypotékach neutícha, rastúcu zadlženosť poháňajú dva faktory

V druhom štvrťroku peňažné ústavy poskytli najviac nových úverov na bývanie za dobu, čo sa tieto dáta sledujú.

Hlad Slovákov po hypotékach neutícha, rastúcu zadlženosť poháňajú dva faktory
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Domácnosti na Slovensku sa naďalej viac zadlžujú v bankách, v čase nízkych úrokových sadzieb a rastúcich cien nehnuteľností dosiahli nové pôžičky na financovanie bývania tento rok na jar nové maximum. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska a bankovej asociácie. Centrálna banka v minulosti zaviedla regulačné opatrenia v záujme spomalenia tempa zadlžovania obyvateľov.

​V prvom polroku zadlženosť slovenských domácností bankovými úvermi stúpla medziročne o 7,2 percenta. Objem poskytnutých pôžičiek spotrebiteľom tak rástol mierne rýchlejšie ako v rovnakom období vlaňajška. V druhom štvrťroku peňažné ústavy poskytli najviac nových úverov na bývanie za dobu, čo sa tieto dáta sledujú.

Nové pôžičky na bývanie sú na Slovensku úročené sadzbou len okolo jedného percenta ročne. K tomuto vývoju podľa analytikov prispela menová politika Európskej centrálnej banky aj konkurencia medzi bankami. Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie u nás pritom stúpajú a v druhom štvrťroku podľa údajov NBS priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch vystúpila na rekordných 2 052 eur.

Slovensko, ktoré zaviedlo euro v roku 2009, sa riadi práve menovou politikou ECB. Tá v júli oznámila, že jej základné úrokové sadzby zostanú na rekordných minimách ešte dlhšie, aby sa inflácia v eurozóne zvýšila na dve percentá a zotrvala tam aj v strednodobom horizonte. Naopak Česká národná banka naposledy na začiatku augusta svoju základnú úrokovú sadzbu zvýšila. Od základného úroku sa odvíja úročenie komerčných úverov.

Slovenská centrálna banka v minulosti zaviedla niekoľko opatrení s cieľom tlmiť nadmernú zadlženosť obyvateľov. Okrem obmedzenia výšky hypotekárnych úverov vo vzťahu k hodnote nehnuteľnosti začal platiť aj limit na maximálny celkový objem pôžičiek dlžníka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.