Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2016, 14:26

Banky v Európe potrebujú 150 miliárd eur, tvrdí hlavný ekonóm Deutsche Bank

David Folkerts-Landau, hlavný ekonóm nemeckej centrálnej banky vyzýva úniu k akcii. Varuje pred hrozbou z Talianska.

Banky v Európe potrebujú 150 miliárd eur, tvrdí hlavný ekonóm Deutsche Bank
Zdroj: Reuters

Hlavný ekonóm Deutsche Bank vyzýva Európsku úniu, aby založila 150-miliardový záchranný fond na rekapitalizáciu európskych bánk, informuje server Reuters.com. "Nevyhneme sa založeniu väčšieho programu rekapitalizácie. Európske bank môžu byť rekapitalizované použitím 150 miliárd eur," uviedol v rozhovore.

Európske banky ohrozovala pomalá a dlhotrvajúca zostupná špirála a musia sa vyrovnať s problémovými úvermi v hodnote 2 biliónov eur. Podľa neho je pre banky náročné doplniť si kapitál vlastnými silami. Hlavne pre záporné sadzby Európskej centrálnej banky a pre nízke ceny akcií na burzách.

"Sme svedkami jednej krízy za druhou a bez použitia veľkej dávky predstavivosti nevidím príležitosti na rast," uviedol. Folkerts-Landau si myslí, že Taliansko si zaslúži zvláštnu pozornosť, kde banky majú v zlých úveroch 350 miliónov eur a pomer zadlženia ku kapitálu rastie. "A to ide zrejme len o dolnú hranicu," myslí si.

Nové regulácie bankového sektoru v Európe sú do istej miery flexibilné a štátom umožňujú, aby bankám počas obmedzenej doby a za špeciálnych okolností pomohli. Avšak, veritelia sú zodpovední za 8 percent záväzkov pred tým, než štát môže zasiahnuť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.