Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2016, 14:38

Zadlženosť Slovákov rastie, vláda chce zjednodušiť pravidlá osobných bankrotov

Vláda premiéra Roberta Fica tiež pripravuje zmeny v exekúciách, prostredníctvom ktorých exekútori vymáhajú dlhy.

Zadlženosť Slovákov rastie, vláda chce zjednodušiť pravidlá osobných bankrotov
Zdroj: Dreamstime

Slovensko po rokoch odkladov chystá zmenu pravidiel osobných bankrotov, ktorá by novo podľa slovenského ministerstva spravodlivosti mala pomôcť ľuďom v dlhovej pasci. 

Súčasné prísne podmienky na vyhlásenie osobného bankrotu podľa odborníkov prispeli k tomu, že veľa ľudí na túto možnosť nedosiahne. Na Slovensku bolo podľa prevádzkovateľa úverových registrov, spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, vyhlásených v prvom štvrťroku 149 osobných bankrotov, čo predstavuje oproti vlaňajšku nárast o takmer 30 percent.

Zatiaľ čo v súčasnosti dlžník v rámci osobného bankrotu príde o svoj majetok a potom tri roky musí správcovi odovzdávať súdom určenú čiastku, aby sa zbavil zvyšných dlhov, po novom budú pravidlá podľa ministerstva spravodlivosti jednoduchšie. Dlžník si napríklad bude môcť zvoliť z dvoch možností konkurzného konania, pričom u jednej z nich si ponechá svoj doterajší majetok a pristúpi na splátkový kalendár časti dlhov.

"Návrh umožňuje oddlženie fyzických osôb, najmä tých, ktoré sa ocitli v dlhovej pasci. Tým im umožňuje po oddlžení zamestnať sa bez obáv, že ich príjem bude automaticky postihnutý exekúciou," uviedlo ministerstvo, ktoré tiež pripravilo zmeny exekučného konania.

Premiér Fico skôr v tomto roku odhadol, že až 40 000 obyvateľov sa zámerne zaregistrovalo na úradoch práce, aby nepodliehali exekúciám.

Denník Sme upozornil, že nové pravidlá osobných bankrotov by mohli byť zneužívané a nemotivovať dlžníkov na splácanie svojich záväzkov. Podľa návrhu by osobný bankrot mohol dlžník využiť raz za desať rokov.

Zadlženosť Slovákov v posledných rokoch rastie, a to aj v súvislosti s čerpaním hypotekárnych úverov ku kúpe bývania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.