Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2016, 00:00

Briti sa boja strát energií. Český EPH môže získať

Niektoré firmy od investovania po brexite upúšťajú, gigantu EPH môže situácia nahrať do karát.

Briti sa boja strát energií. Český EPH môže získať
Zdroj: Pavol Funtál

Situácia po referende vo Veľkej Británii je stále chaotická a rovnako chaotická je oblasť energetiky krajiny. Viaceré elektrárne fungujúce na jadre či uhlí sa dostávajú na pokraj životnosti a potrebujú nutne obnoviť. V opačnom prípade hrozí blackout, teda nedostatok energie na ostrovoch, či dokonca jej výpadok. „Britský energetický systém je jeden z najstarších na svete. Rýchlo starne, navyše potrebuje nové kapacity,“ tvrdí Fatih Birol, šéf Medzinárodnej energetickej agentúry. Na nepriaznivej situácii však môžu niektorí zarobiť. Jedným z nich je napríklad aj český energetický gigant Daniela Křetínskeho EPH.

Britská energetika stagnuje
Veľká Británia sa čo najviac snaží vymaniť z područia škodlivých a neefektívnych zdrojov elektrickej energie. Dosluhujúci premiér David Cameron preto už pred pár mesiacmi prišiel s ambicióznym projektom, ktorý má do roku 2020 naliať do britskej energetiky viac ako 136 miliárd eur. „Veľká Británia sa ako ostrovný štát musí pri výrobe elektriny spoliehať sama na seba, keďže možnosti dovozu z kontinentu sú obmedzené,“ tvrdí Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Ten Britániu chváli za to, že sa vo veľkom snaží znižovať podiel fosílnych palív pri výrobe energie.

Problémom pre Londýn je, že na tento veľkolepý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.