Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2016, 15:30

Dopyt po bytoch v Bratislave rastie, medzi ľuďmi sú žiadané tie menšie

Ponuka bytov na predaj v hlavnom meste je užšia. Zákazníci si najviac chýbajú

Dopyt po bytoch v Bratislave rastie, medzi ľuďmi sú žiadané tie menšie
Zdroj: Marek Kmeť

Počas posledných troch mesiacov tohto roka sa v Bratislave predalo takmer 1400 nových bytov. V porovnaní s prvým kvartálom ide o viac než 16-percentný nárast. Trh novostavieb sa rozšíril o šesť nových projektov a štyri existujúce projekty spustili nové etapy v predaji. Vyplýva to z analýzy realitnej kancelárie Lexxus.

Celkovo na bratislavský rezidenčný trh pribudlo v tomto období 1012 nových bytových jednotiek, pričom najviac ich ponúkol projekt Slnečnice v Petržalke. V Starom Meste bol prírastok nových bytov skôr slabší a štvrtý bratislavský okres celkovú ponuku vôbec nerozšíril.

Slnečnice vedú

S počtom nových bytov rástla podľa analýzy aj priemerná cena predaných bytov. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa zvýšila o 0,77 percent a dosiahla úroveň 1700 eur za štvorcový meter (m2) bez DPH. Najväčší záujem bol o byty v projekte Slnečnice, kde sa zazmluvnilo a predalo 347 nových bytov. Za ním nasledoval ružinovský projekt Jarabinky s 27 zazmluvnenými bytmi. Len o dva byty menej zazmluvnil bytový dom Valerián v Podunajských Biskupiciach.

Prvenstvo v ponuke rezidenčných projektov si dlhodobo držia dvojizbové byty. Na trh pribudlo od apríla do júna 433 nových dvojizbových bytov, nasledovalo 275 bytov s troma izbami. „V poslednom období čím ďalej tým viac rastú požiadavky kupujúcich na byty s menšími výmerami. Počet jednoizbových bytov v ponuke rezidenčných projektov tak narástol oproti poslednému kvartálu o viac ako 40 percent,“ vyčíslil risk manažér spoločnosti Peter Ondrovič.

Bytov je menej

Dopyt opäť prevyšoval ponuku, čo sa premietlo aj do objemu voľných bytových jednotiek. Ku koncu júna ich bolo celkovo k dispozícii 2423, teda o 7,5 percent menej ako na konci prvého štvrťroka.

Realitná kancelária pripomenula, že v druhom kvartáli boli úrokové sadzby na slovenskom hypotekárnom trhu najnižšie v eurozóne. Najvýhodnejšie podmienky získali klienti, ktorí refinancovali svoju hypotéku. „Napriek viac než priaznivým úrokovým sadzbám bola kúpa bytu v novostavbe drahšia ako na začiatku roka. Kupujúci za byt v developerskom projekte zaplatili viac ako v predošlom štvrťroku,“ zhodnotil Ondrovič.

Priemerná cena voľných bytov podľa neho prekvapivo klesla a dostala sa na 1885 eur za m2 bez DPH. Pokles tejto ceny považuje za odpoveď kupujúcich, ktorí sú čoraz menej ochotní kupovať byty za akúkoľvek cenu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.