Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2016, 13:41

Boháči ťažia z pádu libry. Luxusný tovar z Británie zlacnel

Boháči ťažia z pádu libry. Luxusný tovar z Británie zlacnel
Zdroj: Reuters

Zatiaľ čo sa Spojené kráľovstvo a Európska únia pripravujú na obdobie neistoty, boháči  to vidia inak - pre nich je čas na nákupy. Pokles libry spôsobil, že zahraniční záujemcovia o britské tovary môžu nájsť na online trhoviskách zaujímavé ponuky, uvádza portál Forbes.com.

Ben Fried, šéf Catawiki - holandskej online aukcie, ktorá sa zameriava na špeciálne tovary - uviedol, že pre jeho zákazníkov je to príležitosť na kúpu na 2. najväčšom trhu s umením a starožitnosťami. Motorku Yamaha V-Max Show Bike z roku 1986 by ste v týchto dňoch kúpili za 11 102 dolárov (10 027 eur), pred referendom o brexite by stála v prepočte 12 282 dolárov (11 092 eur).

"Väčšina našich dražiteľov je zo strednej Európy, takže platia v eurách a naši predávajúci sú zo Spojeného kráľovstva a tí ponúkajú tovary v librách," opisuje Fried. "Slabšia libra znamená, že môžu realizovať nákupy za lepšie ceny," vysvetľuje.

Prudký nárast predajov sa však neočakáva - 70 percent kupujúcich si necháva 3 mesiace na finalizáciu kúpy, uvádza manažérka YachtWorld Katy Judgeová. Na druhej strane očakáva, že nižšie ceny povedú k vyšším predajom. "V minulých rokoch sme boli svedkami trendu, že kupujúci v USA hľadali krajiny, kde sa platí eurom, ak má dolár výhodný kurz," dodáva Judgeová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.