Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2016, 10:51

Slováci majú záujem o nové autá. Ich predaj rástol dvakrát rýchlejšie ako v EÚ

Predaj nových áut na Slovensku rástol rýchlejšie, ako v EÚ. Na Slovensku sa za prvý polrok predalo takmer 44-tisíc automobilov.

autá
Zdroj: Reuters

Predaj nových osobných automobilov v prvom tohtoročnom polroku na Slovensku rástol rýchlejšie ako v celej Európskej únii. Tradične najsilnejšie postavenie na slovenskom trhu s novými osobnými vozidlami mala česká Škoda Auto. Vyplýva z údajov, ktoré zverejnil Zväz automobilového priemyslu Slovenska.

Od januára do konca júna počet registrácií nových vozidiel na Slovensku stúpol medziročne o 18,24 percenta na 43 954 automobilov. Tempo rastu tak bolo rýchlejšie než v celej EÚ, v ktorej predaj za polrok vzrástol o 9,4 percenta. Záujem o nové vozidlá na Slovensku rastie nepretržite od novembra minulého roka.

Najväčší záujem na Slovensku bol tradične o vozidlá mladoboleslavskej automobilky, ktorá v krajine v tohtoročnom prvom polroku umiestnila 8 928 osobných automobilov. Oproti rovnakému obdobiu vlani predstavuje nárast o 9 percent. Vzhľadom na to, že celý trh rástol rýchlejšie, podiel Škody Auto na slovenskom trhu s novými osobnými vozidlami klesol na 20,3 percenta z 22 percent vlani.

Slovensko je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom osobných áut na svete, ale len zlomok produkcie slovenských závodov automobiliek Kia Motors, PSA a Volkswagen zostáva na miestnom trhu. Odvetvia automobilového priemyslu posilnia svoju pozíciu v slovenskej ekonomike po dokončení pripravovanej továrne britskej automobilky Jaguar

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.