Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2016, 00:00

Brexit si nikto neželal. Vnímame ho ako šancu

Pavel Trenka, generálny riaditeľ HB Reavis Group, v exkluzívnom rozhovore pre Hospodárske noviny.

Brexit si nikto neželal. Vnímame ho ako šancu
Zdroj: HB Reavis

Pôvodom slovenská developerská skupina sa začína presadzovať v Londýne. Aj keď im referendum o vystúpení Veľkej Británie z únie situáciu skomplikovalo, veria, že sa situácia upokojí. „Londýn je obrovským trhom a neobsadené sú len štyri percentá priestorov. To je tzv. technická neobsadenosť, s takýmto číslom sa nestretnete nikde,“ konštatuje Pavel Trenka.

Ak sa pozrieme na vlaňajší rok, HB Reavis je na tom dobre. Nárast ziskov či zazmluvnenosti prenájmov. Človek by si povedal, že ideálny rok, nebyť Apollo Business Centra. Projekt, ktorý ste postavili, museli zavrieť kvôli problémom so statikou.
V momente, keď sme zistili výsledky statického posudku, sme sa začali prípadom zaoberať. Rozbehli sme diskusie tak s bankou, ako aj s aktuálnym vlastníkom (Hannover Leasing, pozn. red.). Výsledok už poznáte. Podpísali sme trojdohodu, z ktorej vyplynulo, že projekt preberieme. Pokúsime sa z neho urobiť niečo nové, aby sme mu vrátili jeho dobré meno.

Od nemeckého vlastníka objekt odkúpila spoločnosť Julesburg, ktorá nie je konsolidovanou entitou skupiny HB Reavis. Kto to je?
Je to firma, ktorú vlastní hlavný akcionár skupiny HB Reavis. Ide skôr o technický element, ktorý sme potrebovali vyriešiť z pohľadu konsolidácie skupiny. Pre nás je to skupina HB Reavis, ale technicky sme túto nehnuteľnosť museli dať do inej vetvy.

Kto navrhol takéto riešenie ?
Od začiatku neexistovala otázka, či sme my súčasťou riešenia. Pre nás sú banky a investori hlavnými partnermi a zachovanie nášho dobrého mena je pre nás prvoradou povinnosťou. Hľadaniu riešenia sme boli otvorení od samého začiatku.

Čiže ste k riešeniu pristúpili aj na úkor toho, že finančne stratíte?
My sme na projekte zarobili už v momente, keď sme ho predali. A nielen my. Netratil ani Hannover Leasing či Slovenská sporiteľňa. Samozrejme, pri projekte vznikne celková strata, ktorá sa rozdelí medzi nás troch. Najväčšiu porciu z nej však berie na seba HB Reavis. Robíme to aj preto, že chceme lokalite vrátiť obľúbenú kancelársku budovu a pripravujeme na mieste Apolla nový projekt.

Kedy ste sa dozvedeli, že Apollo má problémy so statikou? V médiách sa objavovali rôzne špekulácie už pred niekoľkými mesiacmi.
Boli to mylné informácie. Celý problém vypukol v septembri až októbri minulého roka.

Určite ste interne riešili situáciu okolo Apolla. Kde sa stala hlavná chyba?
Reálne je chyba v statike, z dôvodu chybného projektu statiky. V rámci preverenia sme si situáciu dali overiť ďalšími dvoma statikmi. Chyba sa potvrdila.

Celý problém sa netočí ani tak okolo HB Reavis, ako okolo statika Ján Tomčániho, ktorý za budovou stál. V čase keď sa vyberal statik, mal byť údajne zvýhodnený. Vraj bol ochotný a schopný zdumpovať cenu. Aspoň také chýry vtedy leteli trhom.
Aj ja som zachytil podobné šumy, ale ak si ich rozoberieme na drobné, nedávajú zmysel. Keď si zoberiete celú stavbu, tak skelet tvorí asi 15 až 20 percent rozpočtu. Z toho oceľ asi len 10 percent. Hovoríme teda o 1,5 percenta z celého nákladu na budovu. Toto číslo je také malé, že nemalo na výber statika žiadny vplyv. V danom čase bol Ján Tomčáni renomovaným statikom na trhu. Ambícia šetriť v tomto smere neexistovala.

Na koľkých ďalších stavbách ste s Tomčánim spolupracovali?
Boli to Apollo I, Apollo II, CBC III – V a Aupark Košice. Ale pri ostatných dvoch projektoch boli vždy dvaja nezávislí statici.

Asi ste tieto stavby po prevalení kauzy skontrolovali?
Všetky budovy, ktoré sme mali v majetku, sme skontrolovali.

Museli ste v nich robiť nejaké zásahy?
Nie.

Aké scenáre mát

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.