Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2016, 00:00

Ľudia do práce chodiť nechcú

Firme Kovotvar sa dlhodobo nedarí obsadzovať pracovné miesta, ktoré vytvára nárast výroby.

Ľudia do práce chodiť nechcú
Zdroj: Pavol Funtál

„Ľudia sú zvyknutí byť doma a do práce jednoducho nevedia vstať,“ hovorí pre HN krízová manažérka výrobného družstva Kovotvar Kúty Marcela Tokošová. Tvrdí, že školy produkujú absolventov bez uplatnenia.


Spoločnosť Kovotvar ešte v máji tohto roka hľadala viac ako 100 nových zamestnancov. Darí sa firme obsadzovať tieto pozície alebo, naopak, máte veľké problémy?
Máme neustále problémy s obsadzovaním pracovných miest. Sto nových zamestnancov hľadáme permanentne, chceli by sme nabehnúť na dve zmeny, no nie sme dostatočne zabezpečení ľudskou pracovnou silou. Skúšame to rôzne, cez upútavky v časopisoch, inzerciu, reklamy, rôznymi súťažami i prostredníctvom úradu práce. Bohužiaľ, táto posledná možnosť je asi najmenej úspešnou. Vo všeobecnosti musím konštatovať, že ľuďom sa nechce chodiť do práce. Veľa z nich je už zvyknutých byť doma a do práce jednoducho nevedia vstať. Ak prijmeme človeka z evidencie úradu práce, veľká väčšina si odpracuje iba dva-tri dni a odchádza na práceneschopnosť. Skúšali sme priviesť k nám i ľudí z východnej časti našej republiky. No myslím si, že ani tam nie je už záujem ľudí cestovať za prácou na západ krajiny, že im jednoducho vyhovuje nastavený životný štandard bez práce. Na inzerát, ktorý sme uverejňovali dva týždne v regióne Košíc a Prešova sa ozvali iba dvaja potenciálni záujemcovia a ani jeden sa k nám nedostavil.


Aké máte skúsenosti s ľuďmi z evidencie nezamestnaných, keď vravíte, že táto cesta je najmenej úspešná?
Samotný úrad poslal poštou predvolanie do sídla našej firmy kvôli zamestnaniu 32 uchádzačov o prácu v ich evidencii. Z tohto počtu sa dostavilo iba 13 ľudí, z ktorých 6 uviedlo asi desať dôvodov, prečo u nás pracovať nemôžu, 5 ľudí naozaj ani pracovať nemohlo, keďže mali určité telesné postihnutie a dvaja, ktorých sme zobrali, sa po dvoch týždňoch nechali vypísať u lekára pre práceneschopnosť. Teda naša úspešnosť bola nulová. Pýtam sa však, ako je ďalej riešený človek, ktorý sa ani len nedostaví na miesto uvedené v predvolaní úradom práce?


Takže tvrdíte, že momentálne na pracovnom trhu už nie sú ľudia schopní alebo ochotní pracovať?
Veľkú časť zamestnancov nám odoberajú i blízko umiestnené automobilky. Tam ľudia zarobia v priemere o 100 eur viac ako u nás v Kovotvare, a hoci robia na dve-tri zmeny, neprepočítavajú si takéto skutočnosti. Dnes ľudia počujú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.