Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2016, 19:22

Ratingovka poslala Turecko do neinvestičného pásma. Hrozí mu ešte zhoršenie

Ratingovka poslala Turecko do neinvestičného pásma. Hrozí mu ešte zhoršenie
Zdroj: TASR

Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) dnes znížila rating Turecka do neinvestičného pásma. Výhľad ratingu je negatívny, čo znamená, že ho môže v budúcnosti ešte zhoršiť. Odôvodnila to nepredvídateľnosťou ďalšieho vývoja ekonomiky po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine. Informovala o tom S&P.

Presnejšie, agentúra znížila rating dlhodobých aj krátkodobých záväzkov Turecka v zahraničnej mene na BB/B z BB+/B a v domácej mene na BB+/B z BBB-/A-3 s negatívnym výhľadom.

Negatívny výhľad odráža názor S&P, podľa ktorej sa vývoj tureckej ekonomiky, financií aj dlhu po zmarenom pokuse o prevrat môže zhoršiť viac, ako agentúra pôvodne očakávala, ak politická neistota povedie k ďalšiemu oslabeniu investičného prostredia.

Puč zhoršil vyhliadky tureckej ekonomiky a znížil efektívnosť jeho inštitúcií. Vyvolal tiež ďalšie štiepenie politickej scény, a to podkopáva dôveru investorov, ohrozuje prílev kapitálu a v konečnom dôsledku aj ekonomiku. Agentúra S&P sa obáva, že vláda po prevrate odloží plánované reformy.

Navyše, desaťtisíce štátnych úradníkov (zhruba 45.000) prišli po puči o miesto. Prepúšťanie najviac zasiahlo justíciu a školstvo. A okrem nich bolo odvolaných alebo prepustených zhruba 14.000 policajtov a vojakov. To povedie k zhoršeniu fungovania inštitúcií a k prehĺbeniu politickej neistoty, čo bude mať negatívny vplyv na vývoj ekonomiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.