Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2016, 12:46

Vyčíslili účet za jeden z hlavných Trumpových predvolebných sľubov. V hre sú ťažké miliardy

Americká výskumná agentúra vyčíslila, koľko by stálo vybudovanie múru na americko-mexickej hranici.

Vyčíslili účet za jeden z hlavných Trumpových predvolebných sľubov. V hre sú ťažké miliardy
Zdroj: Reuters

Jednou z nosných tém prezidentskej kampane Donalda Trumpa bola zastavenie migrácie do USA. Neváhal vyhlásiť, že na hranici s Mexikom nechá postaviť múr a dá ho južným susedom ešte aj zaplatiť. "Postavil by som veľký múr a nikto nestavia lepšie múry ako ja," vyhlásil počas svojej predvolebnej kampane.

Nejde však o lacnú záležitosť, uvádza server Economist.com. Výskumná agentúra Bernstein Research sa pozrela na to, koľko by vybudovanie múru približne stálo.

Hranica medzi USA a Mexikom je dlhá 3200 kilometrov, no nie všade je potrebné múr postaviť. Existujú aj prírodné prekážky, ako napríklad rieka Rio Grande. Predpokladá sa, že by stačilo vystavať múr dlhý 1600 kilometrov, ktorý by bol vysoký 12 metrov (pre zaujímavosť, neslávne známy Berlínsky múr bol vysoký 3,6 metra).

Bernstein Research odhaduje, že cena betónu by sa pohybovala okolo 711 miliónov dolárov, účet za cement by dosiahol 240 miliónov dolárov. Vrátane práce by však konečná suma vyletela na 15 až 25 miliárd dolárov (13,64 až 22,73 miliárd eur). Trumpov odhad konečnej sumy sa zastavil na 10 miliardách dolárov (9,09 miliárd eur).

Je ekonomicky veľmi náročné prepraviť tony betónu na tak veľké vzdialenosti. Preto sa predpokladá, že by sa používal betón z prevádzok vzdialených najviac 320 kilometrov. Na americkej strane je omnoho viac tovární a lomov ako na mexickej, no, ako je už uvedené, Trump trvá na tom, aby múr platili Mexičania. Mexická firma Cemex vlastní viac ako polovicu lomov blízko hranice a teda sa zdá, že ak sa reálne začne s výstavbou múru, spoločnosť čakajú zlaté časy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.