Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2016, 15:12

Zelený obchod roku realitou. Tesla kupuje výrobcu solárnych panelov

Kúpa SolarCity predstavuje dlhodobú stratégiu Elona Muska, ktorý chce urobiť z Tesly takú firmu, ktorá bude mať kompletnú ponuku zariadení s nízkymi emisiami uhlíka.

Zelený obchod roku realitou. Tesla kupuje výrobcu solárnych panelov
Zdroj: Reuters

Americký výrobca elektrických automobilov Tesla Motors dnes oznámil, že kúpi výrobcu solárnych panelov SolarCity za 2,6 miliardy dolárov (2,34 miliardy eur). Zlúčená firma bude pod jednou značkou predávať elektromobily aj solárne a batériové systémy.

Prevzatie SolarCity je súčasťou dlhodobej stratégie Tesly, ktorej ďalšie detaily nedávno predstavil jej zakladateľ a generálny riaditeľ Elon Musk. Ten by chcel z Tesly urobiť firmu s kompletnou ponukou zariadení pre život s minimálnymi alebo nulovými emisiami uhlíka.

Tesla urobila ponuku na prevzatie SolarCity v júni. Obchod ale nebol istý, pretože SolarCity vytvorila osobitnú komisiu, ktorá sa ponukou zaoberala. Šéf Tesly je zároveň predsedom správnej rady SolarCity a najväčším akcionárom oboch firiem.

Spoločnosti dnes oznámili, že akcionári dostanú za každú akciu SolarCity 0,11 kmeňovej akcie Tesly. To by pri piatkovej zatváracej cene akcie Tesly zodpovedalo sume 25,83 dolárov (23,24 eur) na akciu. Predajná cena by tak bola o 3,4 percenta vyššia ako posledná záverečná cena SolarCity na burze. Tesla pôvodne tvrdila, že za akciu SolarCity ponúkne najviac 25,30 dolárov (22,76 eur).

Od 21. júna, keď Tesla s ponukou na SolarCity prvýkrát prišla, stúpli akcie SolarCity o približne 26 percenta. Dnes pred začiatkom hlavnej obchodnej fázy strácali vyše šesť percent. Akcie Tesly sa pohybovali bez väčších zmien.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.