Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2016, 00:00

Štát o Carrefoure: nie je to ako s Váhostavom

V reštrukturalizácii reťazca majú veritelia dostať iba tri percentá z dlžnej sumy. Sieť argumentuje, že na viac nemá a bude si musieť požičiavať.

Štát o Carrefoure: nie je to ako s Váhostavom
Zdroj: Reuters

Keď chcel odpísať väčšinu svojich dlhov Váhostav, živnostníci vyrazili do ulíc. Pohoršil ich návrh, že by mali zo svojich peňazí vidieť iba 15 percent. Tie sa neskôr zvýšili na približne 19 percent z dlžnej sumy. Do prípadu sa však zaangažoval štát, ktorý začal pomáhať s výkupom pohľadávok. A vytvoril tak precedens. Dnes je v problémoch reťazec Carrefour, ktorý v reštrukturalizačnom návrhu ráta s odškodnením svojich dodávateľov na úrovni troch percent. Viacerí sa teda pýtajú, či bude iniciovať podobné riešenie ako v prípade stavbárskej firmy. „Nejde o podobný prípad ako pri Váhostave. Pri Váhostave išlo o veľa malých veriteľov a dotýkalo sa to mnohých rodín na Slovensku. Oproti tomu, v tomto prípade ide o menšiu skupinu veľkých veriteľov,“ vysvetľuje hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.

Nespokojní veritelia
Pritom samotný agrorezort je veriteľom spoločnosti Retail Value Stores, ktorá obchody francúzskej značky Carrefour u nás prevádzkuje. Do reštrukturalizačného konania

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.