Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2021, 09:52 Aktualizované dňa 30.08.2021 o 10:23

Cena emisných povoleniek v Európskej únii vystúpila na rekordnú hodnotu

Za posledný rok sa cena povoleniek zhruba zdvojnásobila.

Cena emisných povoleniek v Európskej únii vystúpila na rekordnú hodnotu
Zdroj: Marek Kmeť

Cena emisných povoleniek v Európskej únii dnes prvýkrát prekročila 60 eur za tonu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Systém obchodovania s povolenkami je hlavným nástrojom EÚ na obmedzenie emisií skleníkových plynov a bol sprevádzkovaný v roku 2005.

​Cena sa dnes dopoludnia vyšplhala až na 61,01 eura za tonu. Okolo 9:30 SELČ sa pohybovala okolo 60,40 eura za tonu a proti predchádzajúcemu záveru si pripisovala viac ako dve percentá.

Za posledný rok sa cena povoleniek zhruba zdvojnásobila. Prispeli k tomu ambicióznejšie ciele pre znižovanie emisií a rekordné ceny plynu.

Rast ropy a zotavovanie cien plynu

Podľa analytikov spoločnosti Refinitiv by tento týždeň mohol cenám povoleniek poskytnúť podporu nižší aukčný objem a tiež rast cien ropy. Bankové prázdniny v Británii by potom vedľa objemu obchodovania mohli zvýšiť aj nestabilitu na trhu.

Analytická spoločnosť S&P Global nedávno uviedla, že v auguste sa prudko znížila primárna ponuka povoleniek z vládnych aukcií, ďalší pokles sa očakáva tento týždeň.

Prispeje k tomu zníženie počtu aukcií z piatich na tri kvôli bankovým prázdninám v Británii a uzavretie európskej energetickej burzy EEX kvôli výročnému zasadnutie výboru 2. septembra. EEX pritom aukcie usporadúva.

Ceny povoleniek sa zvyšujú aj vďaka rastu cien ropy a zotaveniu cien zemného plynu v Európe.

Počet povoleniek sa zvýšil

Európsky systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov.

Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné povolenky, s ktorými možno podľa potreby obchodovať. Keď sa ich cena zvyšuje, rastie aj motivácia firiem snažiť sa znižovať emisie.

Európska komisia v máji uviedla, že počet povoleniek v obehu sa vlani zvýšil, pretože pandémia covidu-19 viedla k poklesu emisií.

Na konci minulého roka bolo podľa komisie v obehu zhruba 1,579 miliardy povoleniek, o 14 percent viac ako pred rokom. Komisia preto rozhodla, že z budúcich aukcií stiahne 378,9 milióna povoleniek a umiestni ich do rezervy pre stabilizáciu trhu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.