Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2016, 00:00

Kaltenecker sa zachránil. Súd mu odklepol zoškrtanie dlhov

Jeden z prvých slovenských minipivovarov dostáva druhú šancu. Ukončil reštrukturalizáciu.

Kaltenecker sa zachránil. Súd mu odklepol zoškrtanie dlhov
Zdroj: Archív HN

Keď pred dvomi rokmi nahradil v rožňavskom pivovare Kaltenecker potápajúcu sa košickú skupinu investorov zo Skyside nový majiteľ, zdalo sa, že finančné problémy piateho najväčšieho pivovaru na Slovensku sú zažehnané. Firmu však dlhy definitívne dobehli vlani v lete a stála tak pred dvomi cestami – buď konkurz, alebo zoškrtanie podlžností a splátkový kalendár. Zelenú získala reštrukturalizácia. A spoločnosť Pivovar Kaltenecker tak dostala druhú šancu. „Okresný súd Košice I v právnej veci povolenej reštrukturalizácie dlžníka – Pivovaru Kaltenecker – potvrdzuje reštrukturalizačný plán dlžníka a ukončuje reštrukturalizáciu dlžníka,“ konštatuje vo svojom rozhodnutí súd.

Pivovar naštartoval svoju záchranu ešte koncom minulého roka, keď požiadal súd o ochranu pred veriteľmi. V júli 2015 ho totiž tlačil do konkurzu jeho dodávateľ z Bardejova, stavebná firma Format – PM. Tá v Rožňave pracovala na rozširovaní výrobných kapacít. Stavbári však peniaze nevideli a sami sa dostali do existenčných problémov. Napokon úspešnou reštrukturalizáciu prešla i Format – PM, keď jej plán ozdravenia odklepli v apríli tohto roka.

Šanca na reštart
Za pôvodcu nelichotivého stavu svojich financií označil slovenský líder na trhu s pivnými špeciálmi bývalý manažment. Za posledné tri roky totiž pivovar vyrobil kumulovanú stratu vo výške 2,1 milióna eur. Vlaňajšok bol však pre firmu z hľadiska tržieb rekordný, firma predala tovar za 945-tisíc eur. „Neodborné rozhodnutia manažmentu, nesystémový prístup k riešeniu každodenných úloh, zlá organizácia nákupu surovín, chaos v odbytovom hospodárstve a k tomu neprimerané ambície ďalšieho rozvoja majú za následok, že reštrukturalizácia sa stala tým správnym riešením,“ povedal pre HN vlani v novembri riaditeľ Pivovaru Kaltenecker Juraj Husár, ktorý na stoličke šéfa v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.