Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2016, 19:30

Miliardový megaprojekt uľaví doprave v Istanbule. Otvoria tretí most cez Bospor

Turecké mesto je na svete známe svojou komplikovanou dopravou. Tej by mal uľaviť tretí most cez Bosporskú úžinu.

Miliardový megaprojekt uľaví doprave v Istanbule. Otvoria tretí most cez Bospor
Zdroj: tccb.gov.tr

V Istanbule otvoria nový most. Bosporskú úžinu, na ktorej mesto leží, pretne už v poradí tretí most. Ponesie meno osmanského sultána Selima I. Hrozného. Otvorený bude 26. augusta a povedie cez severnú časť úžiny neďaleko jej ústia do Čierneho mora, od obce Garipçe na európskom brehu k obci Poyraz na ázijskom. Je súčasťou nového dopravného systému, ktorý vedie severnými, okrajovými časťami Istanbulu a jeho okolia.

Po moste budú jazdiť v jednej úrovni automobily i vlaky, dvojica koľají je položená uprostred mosta medzi štvorprúdovou diaľnicou na každej strane. Celková dĺžka mosta je 2,2 kilometra, šírka 58,5 metra. Podľa tureckej tlače je most najdlhším kombinovaným mostom na svete (pre automobilovú i železničnú dopravu) a ôsmym najdlhším visutým mostom.

Zdroj: tccb.gov.tr

Náklady na jeho vybudovanie sa odhadujú na tri miliardy dolárov (2,66 miliárd eur). Nová stavba nesie meno po sultánovi, ktorý vládol osmanskej ríši v rokoch 1512 až 1520.

Ponad Bospor sú postavené ďalšie dva mosty:

Bosporský most - Prvý most, ktorý spojil cez Bosporskú úžinu európsku a ázijskú časť Istanbulu, bol otvorený v októbri 1973. Visutý most je dlhý 1,5 kilometra, široký cez 33 metrov a vedie 64 metrov nad hladinou Bosporskej úžiny. Vedie z nábrežia Ortaköy na európskom pobreží Bosporu do Beylerbeyi na druhej, ázijskej strane. Vo svojej dobe bol štvrtým najdlhším visutým mostom na svete, teraz mu patrí 26. miesto.

Zdroj: wikimedia.com

Most bol v minulosti otvorený aj pre chodcov, mýto sa platí len pri ceste z európskej časti do ázijskej. Celkové náklady na stavbu boli 21,7 milióna dolárov (18,5 miliónov eur podľa súčasného kurzu). Tento rok bolo rozhodnuté o premenovaní mosta na Most mučeníkov 15. júla na počesť Turkov, ktorí zomreli pri nedávnom pokuse o vojenský puč. Pri pokuse o prevrat zahynulo 290 ľudí, z ktorých viacero zomrelo práve na Bosporskom moste v Istanbule.

Most sultána Mehmeta Fatiha - Druhý, taktiež visutý most cez Bospor bol otvorený v júli 1988. Leží asi päť kilometrov severne od prvého mosta cez Bospor a pomenovaný je po sultánovi, ktorý vládol v rokoch 1451 až 1481 a ktorý dobyl Istanbul. Je dlhý tiež zhruba 1,5 kilometra , široký 39 metrov a v najvyššom bode vedie 64 metrov nad hladinou úžiny. Umiestnený je medzi časťami Hisarüstü na európskej strane a Kavacik na ázijskej.

Zdroj: wikimedia.com

Vjazd je platený, spolu je k dispozícii je osem pruhov. Vo svojej dobe bol piatym najdlhším visutým mostom na svete, teraz mu patrí 22. miesto. Most nemôžu využívať chodci. Náklady na jeho výstavbu dosiahli 130 miliónov dolárov (115 miliónov eur podľa súčasného kurzu).

Mosty v Istanbule znázornené na mape. Prvý most je v červenom kruhu, druhý v modrom a tretí v zelenom.

Zdroj: maps.google.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.