Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2021, 13:45

OPEC+ zvýšil odhad rastu dopytu po rope v budúcom roku

Členské štáty OPEC+ budú v stredu popoludní rokovať o ďalších krokoch v rámci svojej produkčnej politiky.

OPEC+ zvýšil odhad rastu dopytu po rope v budúcom roku
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a ďalší producenti na čele s Ruskom, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, zvýšili odhad rastu dopytu po rope v budúcom roku. K revízii došlo krátko pred stredajším stretnutím členov OPEC+, na ktorom by mali prerokovať ďalší postup vo svojej ťažobnej politike.

Ako uviedla agentúra Reuters, podľa dvoch zdrojov z OPEC+ experti v rámci zoskupenia ropných producentov upravili odhad rastu dopytu po rope v budúcom roku na 4,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). Pôvodná prognóza počítala s rastom dopytu v roku 2022 na úrovni 3,28 milióna barelov/deň.

Čo sa týka tohto roka, OPEC+ očakáva, že globálny dopyt po rope vzrastie o 5,95 milióna barelov denne po tom, ako v minulom roku zaznamenal v dôsledku pandémie nového koronavírusu rekordný pokles zhruba o devät miliónov barelov denne. Niektorí analytici však odhad považujú za optimistický, keďže v 1. polroku dopyt vzrástol iba o tri milióny barelov za deň.

Členské štáty OPEC+ budú v stredu popoludní rokovať o ďalších krokoch v rámci svojej produkčnej politiky. Ako pre Reuters uviedli nemenované zdroje, očakáva sa, že na stretnutí by sa mal potvrdiť terajší plán dohodnutý v júli, napriek tlakom USA, aby OPEC+ svoju produkciu zvýšil výraznejšie. V rámci tohto plánu sa od augusta každý mesiac zvyšuje ťažba ropy v rámci OPEC+ o 400 000 barelov denne až do konca decembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.